Σάββατο 18 Μαΐου 2019

Φινάλε στη χρονιά με ήττα στην Καστοριά για τον ΑΣΚαρδίτσας.

Η πιο επιτυχημένη χρονιά στην ιστορία του Α.Σ.Καρδίτσας ολοκληρώθηκε τελικά με ήττα στο κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης» από την Καστοριά με σκορ 72-52

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα  ηττήθηκε στον αγώνα των play - off σε μια χρονιά που κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου και στην τέταρτη της τελικής κατάταξης.  του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας, ενώ η Καστοριά θα βρεθεί στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Ηρακλή.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Α.Σ.Καρδίτσας κόντραρε στα πρώτα λεπτά τους γηπεδούχους, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Καραγιάννη πάτησαν "γκάζι" και έφτασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (22-11) στο πρώτο δεκάλεπτο .

Η ομάδα του ΑΣΚ ανέκαμψε στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσε στους 4 πόντους (30-26) 3λεπτά πριν το τέλος και στον πόντο (32-31 ) στα 51" με το  ημίχρονο να κλείνει βρίσκοντας προηγούμενη την Θεσσαλική ομάδα με 32-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Καστοριά να κάνει ένα σερί  9-0 , με το σκορ στα μέσα της περιόδου να φτάνει στο 41-33 και το 30ο λεπτό να βρίσκει μπροστά τους "γουναράδες " με +12πόντους (50-42).

Τελικά ο ΑΣΚ δεν κατάφερε να κοντράρει τους γηπεδούχους  στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο φινάλε η Καστοριά  πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό των play - off με το +20 (72-52).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μελισσαράτος 17 (2)  και ακολούθησε ο Σταμένκοβιτς με 16 (2). Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ ήταν ο Κακλαμάνος με 19 πόντους και 3 τρίποντα.