Δευτέρα 13 Μαΐου 2019

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Καλθοσφαιριστών.

Ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το 7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Καλθοσφαιριστών που διεξήχθη στην Χίο το τριήμερο 10 με 12 Μαϊου .
Την διοργάνωση είχε αναλάβει ο Σύλλογος Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών Χίου φερνοντας εις πέραν αυτή την δύσκολη διοργάνωση με ολες τις ομάδες και τους παίχτες να μένουν ευχαριστημένοι απο την φιλοξενία και την διαμονή που τους παρείχαν.

Συνολικά στο τουρνουά συμμετείχαν 18 ομαδες και περίπου 250 αθλητές ενω τιμουμενο πρόσωπο του τουρνουα ηταν ο Χιακής καταγωγής πρωταθλητής Ευρώπης με την Εθνική το 1987 Μέμος Ιωάννου.

Στην 3η μέρα του τουρνουά είχαμε τρεις τελικούς και αγώνες κατάταξης, πιο αναλυτικά στην κατηγορία + 40 ή ΕΚΑ Αθήνας κέρδισε με 68-93 τον ΣΒΕΚ Χίου που τερμάτισε 2ος, με 3ο τον ΣΠΑΚ Καβάλας και 4ο τον ΣΠΑΚ Λάρισας.

Στην κατηγορία +45 τον τίτλο κατέκτησε ο ΣΒΕΚ Ηρακλειου που κέρδισε με 54-61 το ΣΒΕΚ Θεσσαλονίκης ενώ την 3η θέση πήρε η ΕΚΑ Αθήνας που κέρδισε τον ΣΒΕΚ Ξαβθης με 76-52 , ενω ο ΣΒΕΚ Κομοτηνής κέρδισε τον ΣΒΕΚ Χίου με 53-71.

Στην κατηγορία +50/+55/+60 σε εναν αγώνα ντερμπι τον τίτλο πήρε ο ΣΒΕΚ Θεσσαλονίκης (+50) που επικράτησε με 58-57 της ΕΚΑ Αθηνας (+50) ενω στον αγώνα καταταξης ο ΣΠΑΚΕ (+55) κερδισε τον ΣΒΕΚ Χίου (+55) με 42-24

ΣΠΑΚ Λάρισας - ΕΚΑ Αθήνας 59-64.
ΣΠΑΚ Λάρισας : Παπαιωαννου 6, Γκορτσίλας 7(1), Ανδρέου 3, Τηγανής 9(1), Γκούλιος 8, Χύτας Δ. 7(1), Σκουλίδης 4, Παλάσκας 5(1), Μουγδής 10.