Πέμπτη 2 Μαΐου 2019

Ασπίδα Ξάνθης-Προμηθέας Πάτρας 51-90 (Πανελλήνιο Εφήβων) - Δηλώσεις Μαντζούκα - Παπαδόπουλου

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων της Ελευθερούπολης πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε άνετα με 90-51 της Ασπίδας Ξάνθης.

Η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 0-6 στα πρώτα λεπτά. Η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (6-8) με τρίποντο του Παπαδόπουλου, όμως ένα σερί 11-0 για τον Προμηθέα έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ακριβώς με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους με τρίποντο του Δατσιάδη (26-48). Στο 28ο λεπτό το σκορ έφθασε στο 42-72 με σουτ από τον ίδιο παίκτη και στη συνέχεια η διαφορά παρέμεινε γύρω στους 40 πόντους υπέρ των νικητών.

Ασπίδα Ξάνθης-Προμηθέας Πάτρας 51-90
Δεκάλεπτα: 9-25, 26-48, 42-76, 51-90
Διαιτητές: Γιαλμάν, Γκιόργκι, Ζούπανσιτς
Ασπίς Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Σμυρλόγλου 9(3), Χαραλαμπίδης 6(2), Παναγιωτόπουλος 2, Παπαδόπουλος 24(4), Καρανικολίδης, Μπουγιουκλού, Παυλάκης 3, Παπανικολάου, Τιτόπουλος, Μακρίδης , Δελιαννίδης 7(1).
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Καφεζάς 15(3), Δατσιάδης 11(1), Μπαζίνας 5(1), Μαντζούκας 16(2), Κολιός 2, Μερμίγκης 11, Λογοθέτης 7, Κουρουπάκης 5,  Αδαμόπουλος 3, Γάρρας 5(1), Μαντίκος 10(2).

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική του αγώνα πατώντας εδώ:

Δηλώσεις
Μαντζούκας (αθλητής Προμηθέα): Ετοιμαζόμαστε για το Σάββατο
Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Προμηθέα Πάτρας, Λευθέρης Μαντζούκας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Το σημερινό και το αυριανό παιχνίδι προσφέρονται για να είμαστε όσο γίνεται καλύτεροι και πιο έτοιμοι για τον αγώνα του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό. Εγινε το απαραίτητο ροτέισιον από τον προπονητή μας, έτσι ώστε να δοκιμαστούν διάφορα σχήματα».

Παπαδόπουλος (αθλητής Ασπίς): Παλέψαμε όσο μπορούσαμε
Από την μεριά της Ασπίδας Ξάνθης μίλησε ο Παναγιώτης  Παπαδόπουλος, που τόνισε: «Παλέψαμε τον αγώνα όσο μπορούσαμε. Οι αντίπαλοί μας ήταν δυνατότεροι και πιο έμπειροι και έφθασαν δίκαια και καθαρά στη νίκη. Συνεχίζουμε το τουρνουά».