Τρίτη 23 Απριλίου 2019

Ήττα στο τέλος από τα Γιάννινα για την Ολύμπια. (Β' φάση Πανελληνίου Νεανίδων)

Με ήττα  συνέχισαν τους αγώνες τους στη Θεσσαλονίκη οι Νεανίδες της Ολύμπια , καθώς  έχασαν από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 43-46 , για την 4η ημέρα της  Β' φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων .
Η Ολύμπια ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα με εμφανή τα σημάδια κούρασης από τη χθεσινή δίωρη  υπερπροσπάθεια στο ματς με τα Γρεβενά.  Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο και τις Πατούνη - Μιχαηλίδου να αγωνίζονται τραυματισμένες,  το ματς χάθηκε στην λεπτομέρεια και κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο.  Συγκεκριμένα στα 2" μετά από επαναφορά η κομπίνα λειτούργησε υποδειγματικά αλλά η Πατούνη αστόχησε σε σουτ 3πόντων , ενώ  νωρίτερα στα 10" είχε αστοχήσει σε σουτ 3 πόντων  και η Μιχαηλίδου .

Μετά τη σημερινή ήττα τα κορίτσια του Πάρη Λότφι έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την  πρόκριση στην τελική φάση στον αυριανό αγώνα κόντρα στην  ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου που αναδείχθηκε από σήμερα νικήτρια του τουρνουά , παίρνοντας την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, το οποίο θα διεξαχθεί στην Ιστιαία από 1 έως και 5 Μαΐου.

Ολύμπια ΓΣ Λάρισας - ΠΑΣ Γιάννινα 43-46
Δεκάλεπτα: 5-5, 16-24, 27-35, 43-46
Διαιτητές:Πλατέλλα-Κομνηνόπουλος
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου 2, Μοδέα 14, Τσιούνη, Τσουρβά 2, Μπαζούκη 5, Κλεισιάρη, Πατούνη 20(3), Τέλιου, Μαργαρίτη.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Γκλίναβου 2, Χήτα 7(1), Τσίπη, Παππά, Λέφα Α. 6, Βλαχοπούλου 4, Χρηστάκη 16(2), Λέφα Κ., Μπουκουβάλα 11(2).