Κυριακή 7 Απριλίου 2019

Μπορούσε τη νίκη στην Βέροια ο Γ.Σ.Φαρσάλων

Ο Γ.Σ.Φαρσάλων  δεν τα κατάφερε στην Βέροια, γνωρίζοντας την ήττα από τον Φίλιππο  με 71-63 για τη 25η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της B΄Εθνικής.
Σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι , τα Φάρσαλα με σερί 0-12 πέρασαν μπροστά στο 35′ με 55-59. Ο Καντάρκος με ψυχραιμία μείωσε σε 57-59 με βολές. Το ίδιο έκανε και ο Ευθύμης Κοθράς μειώνοντας σε 59-61 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 61-61.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φίλιππο να παραμένει πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση του Γ.Σ. Φαρσάλων να προσπερνά την κρίσιμη στιγμή  και τελικά να παίρνει  τη νίκη στα τελευταία λεπτά με 71-63.

Φίλιππος Βέροιας – Γ.Σ.Φαρσάλων 71
Δεκάλεπτα : 19-20, 37-35, 51-47, 71-63
Διαιτητές :Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ. (Μελανίδης)
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 5(1), Πονόπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 3, Καβαργύρης, Κοθράς 37(5), Παραπούρας 8(2), Σουτζόπουλος 6, Καντάρκος 9.
Γ.Σ.Φαρσάλων  (Φόρος) : Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 6, Φιλιππόπουλος 4