Κυριακή 7 Απριλίου 2019

Υπερπρωταθλητής Β' ΕΣΚΑΘ η Ανόρθωση !!!!!!!!!!!!!!

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια με 50-43 στον αγώνα κατάταξης που έγινε στο κλειστό του Αγιου Θωμά , κόντρα στον ΓΑΣ Παλαμά  και αναδείχθηκε Υπερπρωταθλήτρια της  Β' ΕΣΚΑΘ .

Οι βολιώτες επικράτησαν με 50 – 43 του Γ.Α.Σ Παλαμά, σε ένα παιχνίδι μεταξύ των δυο πρώτων κάθε ομίλου, για την ανάδειξη του υπερπρωταθλητή.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και σίγουρα το απόλαυσαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού του Αγίου Θωμά αφού ο αγώνας διεξήχθη σε ουδέτερο γήπεδο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν 8-2 στο 4’ λεπτό και 17-16 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βολιώτες έφτασαν στην μέγιστη διαφορά 29-19 στο 17’ όμως οι παίχτες του Παλαμά μείωσαν στους 5, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται 31-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και με σκορ δεκαλέπτου 10-12, ο φωτεινός πίνακας έδειχνε στο 30’ 41-38, που όπως όλα έδειχναν θα γινόταν πραγματικό ντέρμπι για την ανάδειξη του νικητή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν επίσης φτωχό επιθετικά και για τους δυο αντιπάλους που έχασαν εύκολα καλάθια και ήταν φανερό πως τους κυρίευσε το άγχος. Αρχικά η Ανόρθωση έκανε το 43-38 στο 31’, ισοφάρισε στο 34’ ο ΓΑΣ Παλαμά με 43-43(για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα), όμως στα τελευταία 7 λεπτά το σκορ ήταν 7-0 υπέρ των Βολιωτών που αναδείχθηκαν δίκαια πρωταθλητές αφού σε όλη τη σεζόν πετύχαιναν μεγάλα σκορ και ευρείες νίκες.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η κοινή φωτογράφηση των δυο ομάδων πράγμα που αποδεικνύει το καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων. Στους βολιώτες έγινε απονομή κυπέλλου και μεταλλίων από το μέλος της ΕΣΚΑΘ, κ.Κρεμαστά Απόστολο ενώ το κύπελλο παρέλαβαν οι δυο έμπειροι αθλητές της βολιώτικης ομάδας (Κοσμάς – Συλεόπουλος).

Τέλος, ακολούθησαν οι καθιερωμένες πανηγυρικές φωτογραφίες από τους νεαρούς βολιώτες που πανηγύρισαν το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Α2, στην παρθενική εμφάνιση της ομάδας τους στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΑΘ.

Ανόρθωσις Βόλου -  ΓΑΣ Παλαμά  50-43
Δεκάλεπτα: 17-16, 31-26, 41-38, 50-43.
Διαιτητές:Φακίτσας - Πανταζής
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 10(2), Κουκουράβας 4(1), Χριστοδούλου 10(2), Καραπουλουτίδης, Καραμανιώλας, Κοσμάς 4,  Συλεόπουλος 4, Σιμώτας 4, Φιλίππου 14, Ζουρνατζής.
ΓΑΣ Παλαμά  (Σερίφης Κ.) Μελέτης, Μέλλος 12(1), Σούμπασης 4, Σερίφης Χ., Σερίφης Ε., Γαγάτσης 5, τσιλίκας 2, Γκόβαρης 13, Καρακώστας, Μπιρνάρας 7(1).