Κυριακή 14 Απριλίου 2019

Διπλό στον Αμπελώνα και πρόκριση στα μπαράζ για Γ΄Εθνική οι Γόμφοι.

Ο Γ.Σ.Γόμφων είναι η τέταρτη ομάδα που θα πάρει μέρος στα μπαράζ ανόδου για την Γ΄Εθνική, καθώς ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα play off  για τον δεύτερο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας μέσα στον Αμπελώνα του τοπικού Γυμναστικού  με 55-60.

Σ΄ενα πραγματικό ντέρμπι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων των φιλάθλων και των δυο ομάδων που είχαν γεμίσει ασφυκτικά τις κερκίδες ,  οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μετά το 28-30 του πρώτου ημιχρόνου , να πάρουν κεφάλι 9 πόντων (37-46) στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και μείωσαν , αλλά εκεί που θα έφταναν την διαφορά στους 2 πόντους ,  ο Αποστολάκης χάνει εύκολο λέι απ και αντί να γίνει το 44-46 οι Γόμφοι με συνεχόμενα καλάθια κάνουν το 42-52,  5 λεπτά πριν το τέλος . Παρ΄ όλα αυτά οι παίχτες του Γιαννόπουλου ροκάνισαν εκ νέου την διαφορά και έφτασαν το ματς και πάλι στο καλάθι 55-58.

Τελικά οι Γόμφοι με 2 βολές του Ροδόπουλου , μετά από δυο άστοχα τρίποντα του Γκανέτσα που προσπάθησε να ισοφαρίσει στα τελευταία δευτερόλεπτα , πήραν την νίκη πρόκριση  στο final -4 για την Γ΄Εθνική εκεί που περιμένουν  Σπάρτακος , Αλμυρός και Αναγέννηση.

Γ.Σ.Αμπελώνα - Γόμφοι  55-60
Δεκάλεπτα:10-13, 28-30, 37-46, 55-60
Διαιτητές:Ξέρας - Καρακώστας
Γ.Σ.Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Γκανέτσας 14, Τεκούσης Β. , Μανώλας 3, Κοτσώνας 12, Κονδυλόπουλος 9, Τσακνάκης 5(1), Βλησσαρούλης , Τεκούσης Ε. , Τεκούσης Π. , Αποστολάκης 12 .
Γόμφοι :(Αλεξίου-Πλακιάς) Καγιαμανίδης 6, Λιάσκος , Ζαχόπουλος 4, Ροδόπουλος 9(1), Τσίγκας , Ψύρρας Δ. 17(2), Μάρκος , Οικονόμου , Κουρμέτζας 1, Στρακάτσαλος 10(1), Κουρέπης 13.