Κυριακή 21 Απριλίου 2019

Ηττα για την Ολύμπια Λάρισας από τον Αστέρα Καβάλας με 54-62 για την Β' φάση του Πανελλήνιου Νεανίδων

H Ολύμπια Λάρισα γνώρισε την ήττα  με 54-62 από τον Αστέρα Καβάλας, στο Κλειστό της Σταυρούπολης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Η Ολύμπια  ξεκίνησε καλά τον αγώνα και παρά την απουσία της Μπενέκη από το τουρνουά , προηγήθηκε  στο τέλος του δεκαλέπτου  με 13-12 σε ένα κλειστό ματς με σκληρές άμυνες.

Τα κορίτσια του Λότφι έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η Καβάλα να πάρει μια διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με προηγούμενη 26-29.

Με αντεπίθεση  διάρκειας στο τρίτο δεκάλεπτο , προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και τα κατάφεραν γυρίζοντας και πάλι το σκορ προηγούμενες με 44-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως  η κούραση και η αστοχία στοίχησαν το παιχνίδι , καθώς ο Αστέρας κάνοντας ένα επί μέρους 10-23 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα .

Ολύμπια Λάρ - Αστέρας Καβάλας 54-62
Δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 44-39, 54-62
Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Κωνής
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Μιχαηλίδου 5(1), Μοδέα 15, Τσιούνη, Τσουρβά, Κλεισιάρη 12(1), Πατούνη 20(2), Μαργαρίτη 2.
Αστέρας Καβάλας (Αϊβαζίδης-Καμαράκης): Παναγιωτίδου 2, Φραγκάκη, Μαραβέγια 30(6), Καψογεώργη 1, Τσίλι 11(1), Βλαστού 3, Γιαμαλίδου 8, Παπαδοπούλου 7(1).