Σάββατο 20 Απριλίου 2019

Διπλό στο Πευκοχωρί και 5η θέση για τον Α.Σ. Καρδίτσας.

Μια ακόμη νίκη πέτυχε η ομάδα του Α.Σ.Καρδίτσας που επιβλήθηκε εκτός έδρας του Πευκοχωρίου με 69-76.
Σε ένα νευρικό παιχνίδι, ο Α.Σ.Καρδίτσας Μέλι ΑΤΤΙΚΗ είχε τις λύσεις στα καθοριστικά σημεία του αγώνα και πήρε δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Α.Σ.Κ. προηγήθηκε με 0-8 στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 16-14 στο 10'. Στη δεύτερη περίοδο, οι "κυανόλευκοι" βελτίωσαν την άμυνα τους και βρέθηκαν στο +7 στο ημίχρονο. Από κει και έπειτα, δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία και έφτασαν στο τελικό 69-76.

Με τη νίκη αυτή, ο Α.Σ.Κ. βρίσκεται πλέον στην πέμπτη προνομιούχο θέση και την Μ.Τετάρτη έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει ότι περισσότερο μπορεί απέναντι στον τέταρτο της βαθμολογίας Χ.Τρικούπη Μεσολογγίου.

Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου- Α.Σ. Καρδίτσας 69-76
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ταρενίδης Κ.-Θεοδώρου (Μήτσιου)
Δεκάλεπτα: 16-14, 29-36, 45-58, 69-76
Ευρώπη Π. (Νικολαΐδης): Τσούκας 3 (1), Τζουβάρας 4, Ακεψιμαΐδης 12 (2), Ελευθεριάδης 13 (3), Βελισσαρίου 7 (1), Σαββίδης, Καμπουρίδης 24, Γκατζιάς 6, Θεοδωρίδης.
 Α.Σ. Καρδίτσας (Τζήμας): Μόκφορντ 6 (2), Γράβας 12 (1), Παπαχρήστος 3 (1), Μαυρογιάννης 10 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 13, Καρράς 2, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης, Καλλές 8, Σαριμπαλίδης 5 (1), Μαγκουνής 15.