Σάββατο 6 Απριλίου 2019

Άνοδος στην Α1 ΕΣΚΑΘ για την Νίκαια 2012 !!!!!

H Νίκαια 2012 ήταν ο νικητής στο παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό Ι. Πατάκης κερδίζοντας τον Ελευθεριακό  με 68-67και είναι η ομάδα που παίρνει την άνοδο για την Α1 ΕΣΚΑΘ  κάνοντας το 2-1 στη σειρά των play - off .
O αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (42-45) , με τις δυο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους για την επικράτηση.
Στο τρίτο δεκάλεπτο  η  ομάδα του Ελευθεριακού με συνεχόμενους πόντους από Ροδολάκη και Χατζάκο  πήρε μια  διαφορά 7 πόντων κλείνοντας την περίοδο προηγούμενη με 53-60.

Στην τελευταία περίοδο όμως η Νίκαια 12 ενώ έχανε με 5 πόντους 3 λεπτά πριν την λήξη κατάφερε να κάνει την ανατροπή , μειώνοντας πρώτα στον πόντο με τον Κατσιλούλη 2 λεπτά πριν το τέλος ενώ ο Καμζελάς έδωσε το προβάδισμα κάνοντας το 68-67, με  τους φιλοξενουμένους να χάνουν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι με τον Κέτουλα να αστοχεί στο τελευταίο δευτερόλεπτο στο λει-απ που επιχείρησε.

Με την λήξη του αγώνα φίλαθλοι και παίκτες της Νίκαιας έγιναν ένα πανηγυρίζοντας τρελά την άνοδο της ομάδας στην Α1 ΕΣΚΑΘ.

Νίκαια 2012 - Ελευθεριακός  68-67
Δεκάλεπτα: 20-16, 42-45, 53-60, 68-67
Διαιτητές: Παγώνης - Γιατρόπουλος
Νίκαια 2012 (Μπελαλίδης) Καμζελάς 19, Γκουτζικώστας , Λύτρας 4, Παναγιώτου 4, Κανούλης 5(1), Οικονόμου , Κατσιλούλης 13, Μανωλόπουλος Αχ. 1, Ουζούνης 20(4), Παπαδόπουλος , Αρσενίου 2.
Ελευθεριακός (Φρουσκλιάς) Ζαφείρης 4, Παπαδόπουλος 9(2), Ροδολάκης 21(3), Μαθιουδάκης 3, Χατζάκος 14, Τσούτσικας , Σερμέτης 9(1), Κρόσμαν , Κέτουλας 6.