Κυριακή 3 Μαρτίου 2019

Αήττητες πρωταθλήτριες Θεσσαλίας τα κορίτσια του Απόλλωνα Καρδίτσας

Συνεπείς στο ραντεβού τους με την κορυφή ήταν οι Γυναίκες του Απόλλωνα Καρδίτσας.

Η ομάδα του Κώστα Ναούμ και του Σπύρου Παππά παρουσιάστηκε ψυχωμένη στο ματς τίτλου κόντρα στη Νίκη Βόλου και με σκορ 67-64 επικράτησε για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα ΕΣΚΑΘ της σεζόν 2018-19!

Οι Καρδιτσιώτισσες, μπροστά σε περίπου 200 φιλάθλους στο κλειστό της πόλης  την Κυριακή, ήθελαν να υπερασπιστούν το αβαντάζ 19 πόντων που κέρδισαν στο ματς του α’ γύρου κόντρα στη Νίκη, ωστόσο δεν αρκέστηκαν μόνο σε αυτό το μπόνους. Αντίθετα, κέρδισαν σε ένα ντέρμπι τον επίδοξο διεκδικητή τίτλου για να τερματίσουν αήττητες με 8x8 στο πρωτάθλημα και να στεφθούν πρωταθλήτριες για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια, τσεκάροντας ταυτόχρονα το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 που θα διεξαχθούν τον Ιούνιο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Απόλλων παρά τις σοβαρές απουσίες της Μήνου και της Αντωνοπούλου δεν απώλεσε ποτέ την επαφή του με το σκορ, ενώ το μέγιστο προβάδισμα των φιλοξενούμενων ήταν το 25-30 στο 17’ (στο 15’ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 22-23).

Οι γηπεδούχες απέναντι σε έναν αντάξιο αντίπαλο προηγήθηκαν με 7-0 και 13-7 στο 7’, είδαν όμως την περιφέρεια της Νίκης να είναι σε καλή μέρα και με μακρινά σουτ να ολοκληρώνουν την 1η περίοδο με σκορ 17-14.

Στη β’ περίοδο ένα σερί 5-9 που αργότερα μετατράπηκε σε 8-16, έδωσε αρχικά προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς στη Νίκη (22-23) και έπειτα το 25-30 στο 17’ για το τάιμ-άουτ του Απόλλωνα.
Η επιστροφή των ομάδων στο παρκέ βρήκε την Μπαράκου να αναλαμβάνει επιθετικά το «ξεμπλοκάρισμα» των γηπεδούχων που ισοφάρισαν σε 30-30, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι δύο πλευρές συμβάδιζαν στο σκορ. Το 36-34 της ανάπαυλας πέτυχε η Μπαράκου με buzzer beater σουτ, συνεπικουρούμενη από τη βοήθεια του ταμπλό.

Το β’ ημίχρονο διακρίθηκε για ακόμη πιο λεπτές ισορροπίες. Οι ομάδες προχωρούσαν επιθετικά πόντο-πόντο, με συνολικά τέσσερις ισοπαλίες σε διάφορα διαστήματα, ενώ ο Απόλλων βρέθηκε μόλις τρεις φορές σε θέση κυνηγού, όλες με διαφορά ενός πόντου.

Με καλές άμυνες της Καλακώνα, Μερισιώτη και τη Χαβαλέ να δημιουργεί και να σκοράρει, ο Απόλλων έκανε το 50-47 στο 29’ και πήγε στον πάγκο στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου με υπέρ του σκορ 54-50.

Παρότι οι Χαβαλέ, Χαρίση και Μερισιώτη φορτώθηκαν με τέσσερα φάουλ από νωρίς, ο Απόλλων έκανε το 55-50 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Η Νίκη Βόλου που πλέον έπαιζε για το γόητρο του ροζ φύλλου, μιας και η διαφορά ήταν αδύνατο να καλυφθεί στο χρόνο που απέμενε, ισοφάρισε σε 55-55 στο 33’ και πέρασε μπροστά στο 35’ με 58-59.

Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ (60-59, 60-61, 62-61) για να φτάσουμε στο 38’ όπου η Χαβαλέ με 2/2 κρίσιμες βολές διαμόρφωσε το 64-61. Το τρίποντο της Αγαγιώτη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (64-64) στα 44”, ενώ 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και μετά απο ταιμ-αουτ ,  με το σκορ στο 66-64 γίνεται άουτ ελεύθερο σουτ απο την Κωστούλα που το χάνει και το  τελικό 67-64 διαμόρφωσε η Τσιριμώκου, μετά από καλή άμυνα των γηπεδούχων και κερδισμένο φάουλ.

Στα λιγοστά δευτερόλεπτα που απέμειναν, μόνο ακραία σενάρια μπορούσαν να αλλάξουν χέρια τον τίτλο (ενδεχόμενη παράταση και εξωπραγματική κάλυψη 19 πόντων στο έξτρα πεντάλεπτο από τις φιλοξενούμενες), με το τελικό σκορ να βρίσκει τις παίχτριες των Κ. Ναούμ-Σπ. Παππά ένα κουβάρι να πανηγυρίζουν τον τίτλο.

Αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ακολούθησε η απονομή μεταλλίων στις πρωταθλήτριες από το μέλος του Δ.Σ. της ΕΣΚΑΘ κ. Χρήστο Παππά και φυσικά το τρόπαιο του πρωταθλητή που σήκωσε στον ουρανό η αρχηγός Δήμητρα Χαβαλέ.

Σειρά πήραν οι αναμνηστικές φωτογραφίες και οι πανηγυρισμοί μαζί με τον κόσμο, ο οποίος στάθηκε άξιος συμπαραστάτη του αγωνιστικού τμήματος για την επιστροφή του στην κορυφή.

Απόλλων Καρδιτσας - Νίκη Βόλου
Τα δεκάλεπτα: 17-14, 36-34, 54-50, 67-64
Διαιτητές:Γκαρτζονικας Κ. - Παπαδημητρίου.
Απόλλων Καρδίτσας (Κ. Ναούμ – Σπ. Παππάς): Γαλαγάλα, Τσιόγκα, Τσιαχματιώτη, Χαρίση 9, Μπαράκου 17 (1), Χαβαλέ 19 (1), Τσιριμώκου 6 (1), Καλακώνα 6, Β. Μερισιώτη 10, Καρκαλέτσου.
Νίκη Βόλου (Ν. Γαλανάκης): Πασχαλίδη, Κωστούλα 18, Παρασχάκη 8 (1), Αγαγιώτη 14 (4), Αλμπανούδη, Ντέγκα 1, Κοπάνου 14 (1), Παπαγάκη 2, Κατσιοπούλου, Τότση 7, Ζουμπούλη, Στρίγκου