Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Ήττα στις Σέρρες για τον Γ.Σ.Φαρσάλων .

Ήττα για την ομάδα του Γ.Σ.Φαρσάλων στις Σέρρες από τους Ικάρους με σκορ 71-65 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι Ίκαροι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με ένα γρήγορο 6-0, αλλά  οι Γκιουλέκας και Αναγνωστόπουλος δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά, φέρνοντας το ματς στα ίσα με το δεκάλεπτο να κλίνει στο  14-13 για τους γηπεδούχους.

Στην δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες ανέβασαν την πίεση στις άμυνες και στις δυό πλευρές του ταμπλό με αποτέλεσμα να πάνε χέρι-χέρι μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (16-15 & 21-20). Τα Φάρσαλα, με 2 ελεύθερα τρίποντα, έπιασαν κοιμώμενη την άμυνα των Ικάρων και προηγήθηκαν με 26-21 αλλά η Σερραϊκή ομάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου! Με ένα ξέσπασμα από Κακιούζη, Φώτογλου και Καραμπέκη πραγματοποίησε σερί 9-1 και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-27.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και στο 30′ προηγήθηκαν με 52-42. Η ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ομάδα των Φαρσάλων να κάνει την αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά όταν  ο Λεπενιώτης,  με 2 κλεψίματα πήγε να σοκάρει τους Σερραίους, μειώνοντας σε 71-65. Ο Φώτογλου στην συνέχεια έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς στα 20’’ αλλά η αστοχία των Φαρσάλων έδωσε τελικά τη νίκη στους Ικάρους με τελικό σκορ το 71-65.

Πρώτοι σκόρερ για τις δυο ομάδες  ο Κακιούζης με 17 για τους Ικάρους και ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 18 πόντους για τα Φάρσαλα.

Ίκαροι Σερρών - Γ.Σ.Φαρσάλων 71-65
Δεκάλεπτα: 14-13, 30-27, 52-42, 71-65
Διαιτητές :Τσιαπλής-Κατωτικίδης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) : Γεωργιανός 13(2), Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας 1, Γκούτζιας, Καραμπέκης 16(1), Θολιώτης 9(2), Φώτογλου 5 (1), Κακιούζης 17, Κάτος 3(1), Σιδερίδης 7(2), Παπαδόπουλος, Ζαρίμπας.
Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 13(2), Χαιρετίδης 4, Φιλιππόπουλος, Αναγνωστόπουλος 15(2), Τσιώγκας, Συνετός, Τοπουζίδης 4, Γκιουλέκας 18(1), Δέσπος 11.