Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019

Τεράστια νίκη και πρωτιά για την Ανόρθωση.

Οι Βολιώτες επικράτησαν με 65 – 63 του Ερμή Αγιάς που μέχρι πριν τον αγώνα βρισκόταν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και σίγουρα το απόλαυσαν οι αρκετοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΕΑΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν 10-2 στο 4’ λεπτό και 23-16 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι παίχτες του Ερμή με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας και πετυχαίνοντας 5 τρίποντα ανέτρεψαν το σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με +11 και με σκορ 26-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ακριβώς την αντίθετη κατεύθυνση με τους γηπεδούχους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, να πετυχαίνουν τρία τρίποντα και με επιμέρους σκορ 24-10, όχι μόνο ανέτρεψαν το -11 του ημιχρόνου αλλά πέρασαν και μπροστά με σκορ 50-47.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό..
Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και λίγο πριν τη λήξη στο 37’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 52-57. Στα τελευταία τρία λεπτά όμως, με αντεπίθεση και δυνατή άμυνα οι Βολιώτες έφτασαν στο 65-60, με τον Μαλλιάρα να πετυχαίνει τρίποντο 10 δεύτερα πριν τη λήξη και να διαμορφώνει το τελικό 65-63 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων και των μικρών αθλητών των ακαδημιών του συλλόγου που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΕΑΚ και παρακολούθησαν ένα αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του ΕΑΚΒ αλλά και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων παρά την κρισιμότητα του αγώνα. Επίσης, στο τέλος του αγώνα η κάθε ομάδα χειροκρότησε στο άκουσμα του ονόματος της άλλης. Από τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό σέντερ τους(Καρακώστα Δημήτρη) ξεχώρισαν οι νεαροί Φιλίππου και Ανδρέογλου ενώ από τους Λαρισαίους κορυφαίοι ήταν οι Μπότης και Μαλλιάρας.

Ανόρθωσις Βόλου - Ερμης Αγιας 2018  65-63
Δεκάλεπτα: 23-16, 26-37, 50-47, 65-63.
Διαιτητές:Ζαχαρής -Μπουγλός Ι
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης-Γαλανάκης): Θεοδώρου, Ανδρέογλου 13(3), Κουκουράβας 6, Χριστοδούλου 7(1), Καραπουλουτίδης, Φιάδης, Κοσμάς 11(3), Ζουρνατζής, Συλεόπουλος 5, Σιμώτας, Φιλίππου 21, Καρακώστας Ν. 2.
Ερμής Αγιάς 2018(Μακροβασίλης): Μαλιάρρας 20(2), Γκατζιώγιας, Ματής Ν., Τάτσιος 6(1), Χονδροδήμος 5(1), Ματής Γ., Μπακούρας, Μπότης 18(6), Ριζούλης 3, Δημητρούλης, Ντακούλης, Φιλίντας 11(2).