Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Ήττα απο τον Φίλιππο Βέροιας για την Νίκη Βόλου

Με 69 – 63 ηττήθηκε η Νίκη Βόλου από τον Φίλιππο Βέροιας, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νίκη  πήρε κεφάλι  στο σκορ στο 2’ με 2-7 και στο 4’ με 6-11 και διατήρησε το έλεγχο του παιχνιδιού ανεβάζοντας την  διαφορά  στο 8’ στο +10 (12-22). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Βέροιας ανέβασε τον ρυθμό της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παιχτών του Βόλου και μείωσε σε 23-28 στο 12’  ισοφάρισε στο 14’ σε 28-28 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι με 34-30 στο 18'. Ο Ευθύμης Κοθράς με τρίποντο στο τέλος έστειλε τον Φίλιππο στα αποδυτήρια με σκορ 37-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Φιλίππου Βέροιας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με εύστοχες επιθέσεις ανέβασαν στο 26’  την διαφορά στο +10 (48-38), το δεκάλεπτο να τελειώνει με 51-44.

Η ομάδα της Νίκη Βόλου έκανε την  τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι μείωσε σε 58-52 αλλά ο Φίλιππος κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ και στην συνέχεια με τρίποντο του Καντάρκου ανέβασε και πάλι την διαφορά στο +12, 64-52 στο 36’φτανοντας τελικά στην νίκη με 69-63.

Σε ανακοίνωσή της η Νικη Βόλου αναφέρει:
«Η Διοικούσα Επιτροπή μπάσκετ του Γ.Σ.Β. «Η ΝΙΚΗ» συγχαίρει την ομάδα για την προσπάθεια που κατέβαλλε κι εύχεται καλή συνέχεια στη φιλική ομάδα της Βέροιας.
Συγχαίρει και τους διαιτητές κ.κ. Ντούρα και Ζαχαριάδη.
Καλούμε τον κόσμο στη «μάχη των μαχών», στον επόμενο αγώνα με τη Γέφυρα.
Καλούμε τον κόσμο να γεμίσει το Κλειστό Γυμναστήριο Ν.Ιωνίας.
Είναι υποχρέωση όλων να είμαστε εκεί…»

Φίλιππος Βέροιας - Νίκη Βόλου  69-63
Δεκάλεπτα: 19 – 25, 37 – 35, 51 – 44, 69 – 63
Διαιτητές: Ντούρας -Ζαχαριάδη
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης10 (1), Πονόπουλος 1, Γιαντσιδιώτης, Βάλλιος 6(1), Τσιακλάγκανος5, Κοθράς15 (3), Παραπούρας6(1), Σουτζόπουλος 13,  Καντάρκος13 (1).
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης):Καραγέωργος6(2), Βερτζάγιας3(1), Κουτσούκης, Γιωτόπουλος 8(2), Αναγνωστόπουλος, Κουτίνας14, Τσαβές, Τασιούδης11(1), Τσώλης8(2), Τάσσος 7, Φρουσκλιάς6(1), Διγενής