Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019

Πρωταθλήτρια στη Β΄ΕΣΚΑΘ η Ανόρθωση!!!!! (1ος Όμιλος) Φώτο.

Πρωταθλήτρια στη Β’ ΕΣΚΑΘ 2018-19 η Ανόρθωση που πέτυχε άλλα μια νίκη (14η) και ανέρχεται στην Α2 κατηγορία. Οι βολιώτες αγωνίστηκαν χωρίς άγχος (είχαν εξασφαλίσει την άνοδο 2 αγωνιστικές πριν το τέλος), χωρίς τους έμπειρους (Καρακώστα Δ., Συλεόπουλο, Κοσμά) και επικράτησαν εκτός έδρας του Μαρίνου Αντύπα με σκορ 73-49.

Οι νεαροί παίχτες του Καπουρνιώτη μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν 2-12 στο 3’ λεπτό και 09-25 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η πίεση από τους Βολιώτες σε όλο το γήπεδο και ο γρήγορος ρυθμός στην επίθεση με το σκορ να ανοίγει και στο ημίχρονο να προηγούνται με 22 πόντους διαφορά (15-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ανταγωνιστικό (34-36) με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για το καλύτερο και τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται κυρίως με εφήβους. Κορυφαίοι των νικητών οι νεαροί Φιλίππου, Σιμώτας και Χριστοδούλου ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουκούλης και Χριστοδούλου που πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στα αξιοσημείωτα, η πολύ θετική παρουσία του 15χρονου Ακριβόπουλου που αγωνίστηκε για 17 λεπτά πετυχαίνοντας και 5 πόντους.

Επίσης, μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους φιλοξενούμενους, βγήκαν και οι καθιερωμένες πανηγυρικές φωτογραφίες ενώ το γλέντι συνεχίστηκε σε γνωστό νυχτερινό μαγαζί στο Βόλο μέχρι πρωίας.

Μαρίνος Αντύπας - Ανόρθωσις Βόλου  49-73
Δεκάλεπτα: 9-25, 15-37, 32-53, 49-73.
Διαιτητές:Πανταζής - Καρλιάμπας
Μαρίνος Αντύπας (Καικλής) Κανάκης 1, Τσιώρας  , Κουκούλης 15(2), Τερλεμές 7, Ζέρβας 3(1), Ζαχαρής 6, Γεροστάθης 2,  Αθανασόπουλος ,  Χριστοδούλου 14, Σούρλας 1 .
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος 5(1), Ανδρέογλου 4, Κουκουράβας 10(2), Χριστοδούλου 17(2), Καραπουλουτίδης 4, Θεοδώρου 1, Καραμανιώλας 2, Ζουρνατζής ,Φιάδης  , Σιμώτας 8, Φιλίππου 22(1), Καρακώστας  .