Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2019

Ηρακλής Χάλκης - Ανόρθωσις Βόλου 46-57 (Β΄ΕΣΚΑΘ)

11η νίκη για την νεανική Ανόρθωση που προελαύνει στη Β’ ΕΣΚΑΘ.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν όμορφα καλάθια και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 16-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ανόρθωση με πίεση σε όλο το γήπεδο και πολύ τρέξιμο στον αιφνιδιασμό πήγε στα αποδυτήρια με +16(20-36). Στο ίδιο μοτίβο και το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά εκτοξεύεται ακόμη και στους 22 πόντους 23-45 στο 27’ ενώ το σκορ διαμορφώθηκε 30-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίσθηκαν μόνο έφηβοι από την ομάδα του Βόλου με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 46-57.

Η ομάδα της Χάλκης έκανε φιλότιμη προσπάθεια κυρίως στο 1ο και στο 4ο δεκάλεπτο.  Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κουκουράβας, Χριστοδούλου και Φιλίππου ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταθάκος Ε., Σταθάκος Δ., και Βαφειάδης.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο πολύ καλός αγωνιστικός χώρος αφού πλέον στο γήπεδο της Χάλκης έχει τοποθετηθεί παρκέ αλλά και το γεγονός ότι η Βολιώτικη ομάδα είχε στη σύνθεση της 8 παίχτες κάτω των 19 ετών και 4 παίχτες κάτω των 23.

Από τη Βολιώτικη ομάδα απουσίαζαν και οι τρεις έμπειροι παίχτες που υπάρχουν στο ρόστερ (Καρακώστας, Συλεόπουλος, Κοσμάς) παρά ταύτα η Ανόρθωση είναι ίσως η πιο νεανική ομάδα της κατηγορίας. Από τα αποτελέσματα αποδεικνύεται πως το ταλέντο και οι φιλοδοξίες φέρνουν τον σύλλογο κοντά στην Άνοδο στην μεγαλύτερη κατηγορία αν και πρωτοεμφανιζόμενος στα τοπικά πρωταθλήματα.

Ηρακλής Χάλκης - Ανόρθωσις Βόλου 46-57
Δεκάλεπτα: 16-18, 20-36, 30-49, 46-57.
Διαιτητές:Βόντσα - Λυτροσυγκούνης
Ηρακλής Χάλκης (Βαφειάδης):  Κουτσαμπελούλης, Βαφειάδης 12(1), Ραμνιώτης 3, Τσιούπρας 3(1), Σταθάκος Ε. 12(1), Μποτσαρόπουλος 4, Σταθάκος Δ. 10, Καραμούστος 2.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης:Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 3, Κουκουράβας 17(3), Χριστοδούλου 17, Θεοδώρου, Φιάδης, Καραμανιώλας, Ζουρνατζής 2, Σιμώτας 7, Φιλίππου 8(1), Καραπουλουτίδης.