Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2019

Μόνη πρώτη και αήττητη με 7 στα 7 η Ανόρθωση

Δεν δυσκολεύτηκε η Ανόρθωση να πάρει την 7η σερί νίκη της , αυτή τη φορά απέναντι στον Μαρίνο Αντύπα με 75-57.

Πολύ δυνατά και με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας ξεκίνησε το παιχνίδι η Ανόρθωση που πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 29-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 13-19, μειώθηκε κάπως η διαφορά από την ομάδα του Μαρίνου Αντύπα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 42-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο, πολύ εκρηκτικό και πάλι από τους παίχτες της Ανόρθωσης που έτρεχαν στον αιφνιδιασμό και βάζοντας μεγάλα σουτ αύξησαν κι άλλο τη διαφορά,  που έκλεισε τελικά στο 30’ στο +21(64-43).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, προφυλάχτηκαν οι δυο κορυφαίοι παίχτες της Ανόρθωσης Κουκουράβας – Καρακώστας ενώ δόθηκε αρκετός χρόνος συμμετοχής στους 5 εφήβους που ήταν στην δωδεκάδα.

Στα αξιοσημείωτα ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του ΕΑΚ αλλά και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων ενώ στο τέλος του αγώνα η κάθε ομάδα χειροκρότησε στο άκουσμα του ονόματος της άλλης.

Από τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν οι έμπειροι Κοσμάς και Συλεόπουλος που ήταν τραυματίες ενώ ο νεαρός σέντερ της Ανόρθωσης(Φιλίππου) αγωνίστηκε με πυρετό και πέτυχε και 17 πόντους στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΝΤΥΠΑΣ 75-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-12, 42-31, 64-43, 75-57.
Διαιτητές : Μπουγλός - Ηλιοπουλος
ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ(Καπουρνιώτης): Γαβρινιώτης, Ανδρέογλου 15(2), Κουκουράβας 15(3), Χριστοδούλου 17(1), Καραπουλουτίδης, Φιάδης, Ακριβόπουλος, Ζουρνατζής 3, Θεοδώρου, Σιμώτας,  Φιλίππου 17, Καρακώστας 6.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΗΣ(Καικλής): Περπέτας 5, Ζέρβας 1, Κουκουλής 13(2), Ρούντος, Γενίτσαρης 13, Κανάκης, Τερλενές, Γεροστάθης, χριστοδούλου 12, Σούρλας 9(1).