Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018

Πήρε το ντέρμπι με τους Μάγους η ΑΕΤ.

Η ΑΕΤ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του δευτέρου ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ, καθώς επικράτησε με 61-58 των Μάγων και έμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με το απόλυτο 7 στα 7.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά η ομάδα της ΑΕΤ κάνοντας 11-0 αλλά στα τελευταία 2 λεπτά του 1ου δεκαλέπτου η ομάδα των Μάγων αντέδρασε και έκλεισε το σκορ με 11-10. Δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά τριών πόντων και έκλεισε το ημίχρονο με 27-23. Το τρίτο δεκάλεπτο ήρθε ισόπαλο με 18-18 (45-41). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα αλλά έχοντας καθαρό μυαλό και πιο ορθές επιλογές η ομάδα της ΑΕΤ κατάφερε και πήρε το Ροζ φύλλο αγώνα.

Στο ημίχρονο η ΑΕΤ βράβευσε δύο αθλητές του συλλόγου και συγκεκριμένα τους Μπαϊρακτάρη Γεώργιο & Παπαναστασίου Ηλία (όπου ο τελευταίος είναι ο γενικός αρχηγός της ομάδας μας) για την προφορά τους στον σύλλογο όπου πλέον βοηθάνε την ομάδα ο καθένας ξεχωριστά από άλλο πόστο.

Οι βραβεύσεις έγιναν από την πρόεδρο Δουκέλλη Ευστρατία , τον αντιπρόεδρο Ντουρλιό Ανδρέα και τον γεν. γραμματέα Κονταξή Αλέξανδρο .

ΑΕΤ - Μάγοι Τρικάλων  61-58
Δεκάλεπτα: 11-10, 27-23, 45-41, 61-58
Διαιτητές:Κοντογιάννης – Γκέκας
ΑΕΤ: (Γκότας Χρ.)Μπράμης 10 (3), Ραμμίδης, Καταραχιάς , Νίτσιος, Παπαγεωργίου 10 (1), Αμπράζης 6, Μπαλωμένος , Κατούνας 2, Μπαϊρακτάρης , Όκκας 6 (1), Βήτας 15, Χρηστάκος 12 (1).
Μάγοι  (Τσίμας): Γουλιώτης 8, Γρηγορόπουλος 4, Παπανδρέου 13 (1), Τόλλιος 7 (1), Κουτιβής 3 (1), Διβάνης, Τσιτσάνης 2, Μπέφας 17 (3), Ευαγγέλου 4, Καλαμπάκας, Μερίτσης.