Σάββατο 29 Δεκεμβρίου 2018

Στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ ο Σπάρτακος επικρατώντας του Ίωνα με 65-72 (φώτο+vid)

Μετά από ένα συναρπαστικό ημιτελικό που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα , ο Σπάρτακος κέρδισε τον Ίωνα με 65-72 και πέρασε στον αυριανό μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.
Σε ένα  παιχνίδι που ο Σπάρτακος βρέθηκε στο ημίχρονο  του αγώνα να προηγείται   με 13 πόντους (25-38) και όλοι πίστεψαν ότι θα επικρατούσε άνετα  λόγω και των απουσιών του Ίωνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έκαναν την αντεπίθεση  φτάνοντας με τρίποντο του Παυλόπουλου , δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, την διαφορά στον πόντο (59-60).

Τελικά ο Σπάρτακος κατάφερε με ένα 6-12 στα τελευταία λεπτά και χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση να πάρει την νίκη-πρόκριση στον μεγάλο τελικό με σκορ 65-72.

Ίωνας - Σπάρτακος 65-72
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-38, 43-52, 65-72
Διαιτητές:Τζαφλέρης - Γερακίνης - Ξέρας
Ίωνας(Κατσαλής ) Γουσιόπουλος , Τζήμας 5, Φοινικόπουλος , Φωτιάδης , Ευτυχίδης 3, Γεωργόπουλος 11(1), Φαρμάκης ,  Μπεκρής 4, Βασιλείου 4,  Παυλόπουλος  20(1), Ευθυμίου 18(1).
Σπάρτακος(Βαρδακούλης) Μπαμπανάτσας , Αθανασόπουλος 24(1), Γοργόλης 5(1), Κουρτίδης , Καλέτσιος 5, Φαρμακάς 4, Καφάσης 6, Αγαπίου 13(2),  Καραδήμος ,  Πάσχος 2, Σπανούλης 13(1).