Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018

Πέρασε στο Final-Four ο Ίωνας με νίκη επί του Αετού Πλατύκαμπου με 65-60. Βράβευση Σταύρου Βαφειάδη.

Σε ένα παιχνίδι , με πολύ πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες, που κράτησε το ενδιαφέρον του κοινού αμείωτο , ο  Ίωνας επικράτησε του  Αετού Πλατυκάμπου  και πήρε την πρόκριση στο  Final-Four του κυπέλλου κερδίζοντας  με σκορ 65-60.
 Ο Ίωνας μπήκε δυνατά  και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 14 πόντους διαφορά (38-24) , με τον Μπεκρή να έχει 16 πόντους με 4 τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βόλου συντήρησε την διαφορά που είχε ,  με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 54-40 .

Από το σημείο εκείνο και μετά με αντεπίθεση διαρκείας ο Αετός Πλατύκαμπου προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στο τελικό 65-60, που έστειλε για δεύτερη συνεχόμενη φορά των Ίωνα στο Final-Four του κυπέλλου.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και του αγώνα ο Γεωργόπουλος με 23 πόντους και 5 τρίποντα, ενώ για τους φιλοξενούμενους τους περισσότερους πόντους , 18 σημείωσε ο Κρικώνης .

Στο ημίχρονο του αγώνα ο Ίωνας με τον πρόεδρό του Νίκο Φαρμάκη , τίμησε τον Σταύρο Βαφειάδη , έναν άνθρωπο με μεγάλη προσφορά στο  μπάσκετ σε θεσσαλικό αλλά και πανελλήνιο επίπεδο .

Ίωνας – Αετός Πλατύκαμπου 65-60
Δεκάλεπτα:18-10, 38-24, 54-40, 65-60.
Διαιτητές: Τζαφλέρης - Καλογερόπουλος
Ίωνας(Κατσαλής ) Φαρμάκης ,  Κοτούλας , Κέτουλας , Τζήμας , Φωτιάδης 2, Φοινικόπουλος  , Ευτυχίδης 3(1), Γεωργόπουλος 23(5), Μπεκρής 18(4), Βασιλείου 3 ,  Κωτούλας , Παυλόπουλος  10(2), Ευθυμίου 6(1).
Αετός Πλατυκάμπου(Σπανός) Φαρμάκης , Ακρίβος , Λευκαδίτης 7, Κρικώνης 18, Λαγγούρας , Πιτσαρής , Μαστοροδήμος 8, Σπανός 4,  Γούρναρης 9(2), Γκουντελάκης 5, Μαργαριτόπουλος 9(2).

Το blog ευχαριστεί την κ. Γεωργία Δημητρίου για την προσφορά των φωτογραφιών.