Δευτέρα 26 Νοεμβρίου 2018

Πήρε το ντέρμπι με το BC Larissa η Ανόρθωσις Βόλου .

Πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας μεταξύ της Ανόρθωσης και του BC Larissa, δυο ομάδες που από την αρχή του πρωταθλήματος δείχνουν ότι θα πρωταγωνιστήσουν στην φετινή Β’ ΕΣΚΑΘ.

Αν και ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι και από τις δυο ομάδες και με πολλά λάθη εκατέρωθεν το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το φτωχό 12-10. Στην δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση άνοιξε την διαφορά και με επί μέρους σκορ 16-08 πήγε στα αποδυτήρια με 28-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό(19-21) για τις δυο ομάδες που προσπάθησαν για το καλύτερο, ενώ σε αυτή την περίοδο ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του νεαρού Φιλίππου ξεσήκωσε όλο τον κόσμο στο κλειστό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το BC Larissa προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε, στο 35’ μείωσε για πρώτη φορά στους 7 πόντους (47-40) όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 62-49, να κάνουν το 4 στα4, και να μένουν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι έμπειροι Καρακώστας και Συλεόπουλος με 13 και 10 αντίστοιχα ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μαχαιρίδης με 19.

Ανόρθωσις Βόλου - BC Larissa  62-49
Δεκάλεπτα: 12-10, 28-18, 47-39, 62-49.
Διαιτητές:
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος , Ανδρέογλου, Κουκουράβας 5(1), Χριστοδούλου 14, Γαβρινιώτης, Τσιμπλάκης, Ζαρνακούπης, Πούλιος, Συλεόπουλος 10(2), Σιμώτας 1, Φιλίππου 19, Καρακώστας 13.
BC Larisa(Φλώρος-Χαλκιάς): Μαχαιρίδης 19(1), Γκιθώνας 2, Παπαθεοδώρου 3(1), Οικονόμου 3, Σύκας, Παπουτσής, Πήχας 2, Νάνης 5(1), Κουτρούλης 8(1), Σιαμπάκος 5(1), Χουλιάρος.