Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

Ελευθεριακός - ΑΣ Φαρσάλων 64-58 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Μετά από ένα όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι ο Ελευθεριακός επικράτησε του Α.Σ.Φαρσάλων με 64-58 για τον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ελευθεριακός έκλεψε μπάλες και βγήκε στον αιφνιδιασμό, βάζοντας 5-6 εύκολα καλάθια. Έτσι η διαφορά διαμορφώθηκε με την λήξη της δεύτερης περιόδου στους 14 πόντους ενώ νωρίτερα 2 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου είχαμε την μέγιστη διαφορά των 17 πόντων 38-21.

Στην τρίτη περίοδο ο Αθλητικός έσφιξε την άμυνα του δεχόμενος μόλις 7 πόντους και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους με την λήξη της τρίτης περιόδου (47-42) .

Στην τελευταία περίοδο ο Ελευθεριακός μπήκε πιο δυνατά κάνοντας ένα γρήγορο σερί 6-0 φτάνοντας στο 53-42. Εκεί ο Αθλητικός με σωστές επιλογές στην επίθεση και με καλή άμυνα έκανε επιμέρους σκορ 14-4 πλησιάζοντας στον πόντο δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (57-56). Με δικό του 4-0 σερί ο Ελευθεριακός έκανε το 61-56. Ο Αθλητικός μείωσε σε 61-58 και είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά 5 δεύτερα πριν το τέλος αστόχησε σε τρίποντο. Με το ματς τελικά να λήγει 64-58 για την γηπεδούχο ομάδα.

Ελευθεριακός - ΑΣ Φαρσάλων  64-58
Δεκάλεπτα: 18-15, 40-26, 47-42, 64-58.
Ελευθεριακός (Φρουσκλιάς) Ζαφείρης 7, Δημακόπουλος, Ροδολάκης 17 (2), Πόποτας 2, Κυριαζής 3(1), Χριστοδούλου, Κρόσμαν, Τσουτσικάς, Σερμέτης 14, Καραγεωργόπουλος 10(1), Κέτουλας 11.
Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής Αντ.): Θεοχάρης 3(1), Ζάγκας 20(1), Μητσογιάνης, Μάρκος 8(2), Μανετζής, Χρόνης 5(1), Ζαχαρής 14(1), Ρούμπας 8.