Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

Ανόρθωσις - Ακαδημία Γ.Σ.Βόλου 56-57 (Εφηβικό)

Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε για την 4η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος Μαγνησίας μεταξύ της Ανόρθωσης και της Ακαδημίας του Γ.Σ.Βόλου με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 57-56.

Δυνατές μονομαχίες, πάθος για την νίκη πολύ και από τις δυο ομάδες όμως πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια.. Η Ανόρθωση ξεκίνησε πιο καλά το ματς και προηγήθηκε στο 10’ με 15-11. Με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο η Ακαδημία και με επιμέρους σκορ 23-9 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 34-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο(16-15) ενώ με 8-0 ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση περνώντας μπροστά με 50-49. Τα τελευταία 5 λεπτά ήταν δραματικά, με νευρικότητα αλλά και πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες. 30’ πριν την λήξη με γκολ φάουλ ο Σιμώτας έκανε το 56-57, αστόχησε όμως στην βολή. Οι φιλοξενούμενοι ψύχραιμα κράτησαν την μπάλα και τα 24’ της επίθεσης, ενώ οι γηπεδούχοι στα 6’ που απέμειναν δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν επίθεση με αποτέλεσμα, με το άκουσμα της κόρνας οι φιλοξενούμενοι να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.