Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2018

Ολυμπιονίκης Μαγνησίας - Ανόρθωσις Βόλου 36-85 (Β' ΕΣΚΑΘ)

Το 1ο επίσημο παιχνίδι στην ιστορία της Ανόρθωσις Βόλου , συνοδεύτηκε από νίκη  στην  παρθενική της εμφάνιση στην Β ΕΣΚΑΘ , επί του Ολυμπιονίκη Μαγνησίας με 36-85.

Φοβερή εμφάνιση των φιλοξενούμενων που μετά το 5ο λεπτό όταν και το σκορ ήταν 10-10 και μέχρι την λήξη του ημιχρόνου   ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με επιμέρους σκορ 6-37 πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 16-47 .

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έδωσε την δυνατότητα στους προπονητές Καπουρνιώτη-Γαλανάκη να δώσουν χρόνο συμμετοχή στους νεαρούς παίχτες της ομάδας καθώς μόλις 5 από το ρόστερ είναι μεγαλύτεροι και δεν παίζουν εφηβικό ή παιδικό, αλλά και στον Μυριτζή , προπονητή του Ολυμπιονίκη, να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και όλους τους παίχτες που είχε στη διάθεσή του.

Το αγωνιστικό όμως μέρος πέρασε σε δεύτερη μοίρα γιατί  η Ανόρθωση είχε την πιο όμορφη κερκίδα και συγκεκριμένα τα παιδιά του ορφανοτροφείου Βόλου, τα οποία στο ημίχρονο έπαιξαν μπάσκετ, κεράστηκαν με γλυκά και σοκολάτες και ΟΛΟΙ μαζί, μια αγκαλιά φώναξαν 'ΑΝΟΡΘΩΣΗ'.

Ολυμπιονίκης Μαγν. - Ανόρθωσις Βόλ. 36-85
Δεκάλεπτα: 11-22, 16-47, 20-71, 36-85.
Ολυμπιονίκης Μαγνησίας(Μυριτζής-Ζαχαρίου): Κοντούλης 2, Σιώμος Γ. 4, Παλαμιώτης 4, Φώτογλου 2, Σιούτης 8, Ιακωβάκης 3(1), Σιώμος Ν. 8, Ρήγας, Κουτσογιάννης 5, Μακρής, Καρύκας.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης-Γαλανάκης): Ακριβόπουλος 2, Ανδρέογλου 10(1), Κουκουράβας 8(1), Χριστοδούλου 8, Καραπουλουτίδης 2, Τσιμπλάκης 4, Ζαρνακούπης 4, Γαβρινιώτης 2, Συλεόπουλος 6, Σιμώτας 2, Φιλίππου 14, Καρακώστας Δ. 16.