Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον A.Σ.Καρδίτσας από τον Ηρακλή με 79-68

Το έργο του Αθλητικού Συλλόγου Καρδίτσας ήταν από την αρχή δύσκολο καθώς αγωνιζόταν εκτός έδρας κόντρα στον πολύ δυνατό Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα πάλεψε και λύγισε στο τέλος γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 79-68 στα πλαίσια της 2 αγωνιστικής της Α2’ Εθνικής.

Ο ΑΣΚ μπήκε δυνατά στην  πρώτη περίοδο , βρίσκοντας εύκολα καλάθια και έκλεισε προηγούμενος το δεκάλεπτο με 13-22 .

Στην δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής όντας πιο αποτελεσματικός ανέβασε ρυθμό και τελικά κατάφερε και ισοφάρισε τον αγώνα στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα ήταν ένα ντέρμπι  ,  όμως οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά  κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με σκορ 79-68.

Πρώτος σκόρερ της συνάντησης ο Κακλαμάνος  με 19 πόντους και 5 τρίποντα.

Ηρακλής – Καρδίτσα  79-68
Δεκάλεπτα: 13-22, 36-36, 56-53, 79-68
Διαιτητές: Μπήτης-Παφίλης-Μπακάλης
Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 8 (6 ριμπ.), Αθανασούλας 7 (2/4 τριπ., 4 ασίστ), Σοκ 5 (1/7 τριπ.), Ρουτκάουσκας 8 (2/7 βολές, 4 ριμπ.), Πολυτάρχου 6 (0/5 τριπ.), Φίλλιος, Κακαρούδης 13 (1/1 τριπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ), Αποστολίδης 2, Μπένας 6 (4 ριμπ.), Καλαϊτζίδης 9 (3/3 τριπ., 4 ριμπ.), Γιαννακίδης 8 (2/2 τριπ.), Τζουγκαράκης 7 (4 ριμπ.)
ΑΣ Καρδίτσας (Τζήμας): Μόκφορντ, Γράβας 8 (1/5 τριπ., 5 ριμπ.), Παπαχρήστος (8 ριμπ.), Μαυρογιάννης 3, Παππάς 1, Κακλαμάνος 19 (5/9 τριπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ), Καρράς 5 (6 ριμπ.), Ερμείδης 2, Καλλές 12 (8/12 βολές, 7 ριμπ.),  Σαριμπαλίδης 6 (2/4 τριπ., 5 ασίστ), Μαγκουνής 12 (2/5 τριπ.).