Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018

Ήττα για τον Ερμή Αγιάς από την Ευρώπη Πευκοχωρίου με 76-73

Με το αριστερό ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Ερμής Αγιάς ,  χάνοντας  εκτός έδρας  με 76-73 από την Ευρώπη Πευκοχωρίου στο Κλειστό Αγίου Παύλου Καλλικράτειας, στον τελευταίο χρονικά αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α2 Εθνικής .

Η ομάδα του Στέφανου Πέρκου μπήκε μουδιασμένα στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με  12-7  και 19-11 στο 1,37 πριν το τέλος της περιόδου , για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο, παίζοντας πιο πιεστική άμυνα κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να φτάσει στην ισοφάριση με τετράποντο του Νέστορα Κόμματου (26-26), ενώ πέρασε και μπροστά (26-28) για πρώτη φορά με κλέψιμο και καλάθι του Τσιαμπαλή στο 15 λεπτό , πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με +5 πόντους (36-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την  ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη να "ροκανίζει" την διαφορά καταφέρνοντας   να ισοφαρίσει τον αγώνα (56-56) με την λήξη της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ερμής κατάφερε και πήρε στην αρχή μια διαφορά 7 πόντων (56-63), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς τα αβίαστα λάθη και οι κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση οδήγησαν στην ήττα από το ιδιαίτερα ψύχραιμο στο τελευταίο λεπτό νεοφώτιστο Πευκοχώρι με 76-73.

Ευρώπη Πευκοχωρίου - Ερμης Αγιάς  76-73
Δεκάλεπτα : 19-16, 36-41, 56-56, 76-73
Διαιτητές :Ταρενίδης Σ.-Θεοδώρου-Ταρενίδης Κ
Ευρώπη Πευκοχωρίου (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τσούκας, Τζουβάρας 5, Ακεψιμαΐδης 11(3), Ελευθεριάδης 24(3), Βελισσαρίου 1, Σαββίδης, Κιτσούλης 8, Καμπουρίδης 4, Γκάτζιας 11, Μανούσος 12, Μακρής
Ερμής Αγιάς  (Στέφανος Πέρκος) : Τσιαμπαλής 12(2),  Τσιλούλης 9(2), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 4, Τόζιος 6,  Τριανταφύλλου 8, Νταλός 2,  Κούκσικς 9(1), Τσούμας , Λόλας 5, Κόμματος 12(3).