Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018

Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Ίωνας - Αγριά 72-63

Στο παιχνίδι που θα έκρινε την πρωτιά ο Ίωνας, ομάδα του Κατσαλή,  επικράτησε της Αγριάς με 72-63 και τερμάτισε πρώτη στον 2ο Όμιλο, σημειώνοντας απόλυτο νικών, για να προκριθεί στη νοκ-άουτ Φάση των "16", αφήνοντας στην δεύτερη θέση την ομάδα του Στρατίκη.

Ο Ίωνας μετά το πρώτο ημίχρονο που τον βρήκε πίσω στο σκορ με 27-28, πάτησε γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και κατάφερε τελικά να  πάρει σχετικά άνετα την νίκη με 72-63.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το  buzzer-beater τρίποντο από το ύψος της ελεύθερης βολής της ομάδας του στο καλάθι των φιλοξενούμενων που πέτυχε ο Ευτυχίδης 7 δέκατα  πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου .

Ίωνας - Αγριά  72-63
Δεκάλεπτα:12-16, 27-28, 59-42, 72-63
Διαιτητές: Τσουμαχίδης - Τσάλας
Ίωνας(Κατσαλής) Κωτούλας, Φωτιάδης 9 (1), Κέτουλας 2, Τζήμας 6, Ευτυχίδης 20 (3), Γεωργόπουλος 10 (1), Κουμπούνης 5 (1), Φαρμάκης, Βασιλείου 3, Τσίγκος 2, Παυλόπουλος 11 (1), Ευθυμίου 4.
Αγριά(Στρατίκης) Θέος, Καλογερόπουλος 11, Καραμανλής 13(1), Κοντάκης 9(1), Θεοδώρου, Δραγατζίκης 6, Κοψιαλής, Καραθάνος 7(1), Ρόσσιος 6, Στεργιούλας-Παπαζήσης , Μητρουλάς 9, Καζεπίδης 2.