Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018

Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Γ.Σ.Βόλου - Αετός Πλατυκάμπου 67-71

Σε ένα αγώνα που τα είχε όλα, ο Αετός Πλατυκάμπου έκανε την ανατροπή και πήρε την μεγάλη πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ (Φάση "8"), μέσα στο Βόλο επί του Γ.Σ.Βόλου με 67-71.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Γ.Σ.Βόλου , καθώς το τέλος του δεκαλέπτου τον βρήκε να  προηγείται  με 21-14 και με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για την αποβολή του προπονητή τους , Σάκαρη, με δυο τεχνικές ποινές.

Στο ίδιο μοτίβο αγωνιστικά και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κι άλλο την διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (38-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Πλατύκαμπος ανέβασε στροφές , ροκανίζοντας την διαφορά , ξαναμπαίνοντας στον αγώνα , παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του προς τους διαιτητές και κατάφερε να κλείσει την περίοδο με -4 (53-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αετός , συνεχίζοντας από εκεί που είχε μείνει , όχι μόνο κάλυψε το χαμένο έδαφος αλλά κατάφερε τελικά να περάσει μπροστά και να πάρει την πρόκριση με 67-71, σε ένα αγώνα που είχε τεχνικές....αντιαθλητικά και πολλές διαμαρτυρίες.

Μετά τη μεγάλη νίκη η διοίκηση του Αετού Πλατυκάμπου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:
«Παρά τα όσα διαδραματίστηκαν σήμερα στο γήπεδο εμείς συνεχίζουμε στους 8 του Κυπέλλου. Ευχαριστούμε θερμά τον Γ. Σ. Βόλου για την φιλοξενία..»

Γ.Σ.Βόλου - Αετός Πλατυκάμπου 67-71
Δεκάλεπτα:21-14, 38-25, 53-49, 67-71.
Διαιτητές: Τσάλας - Μαριτσούδης.
Γ.Σ.Βόλου (Κοσμάτος-Ντάκης):Χριστάκης 2,  Κορτέσης 2, Αναστασιάδης 8(2), Κουτσομπόρης , Χατζόπουλος 2, Ντάκης 7(1), Σταθούρος 5(1), Τετζεράκης 13, Κυριαζής 3, Παλάσκας , Ζαρογιάννης 25.
Αετός Πλατυκάμπου(Σάκαρης) Πιτσαρής 10, Ακρίβος 5(1), Γκουντελάκης 8,  Κρικώνης 7(1), Μαστοροδήμος 5, Σπανός 24(3), Γεωργόπουλος , Γούρναρης 6(2), Μαργαριτόπουλος 6(2).