Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018

Ήττα έκπληξη του Ερμή Αγιάς με 70-69 από τον Φαίακα Κέρκυρας !!!!!

Ο Φαίακας Κέρκυρας , ήταν αυτός που πήρε τη νίκη  πρόκριση για την 4η αγωνιστική της Α' φάσης του κυπέλλου Ελλάδας, καθώς  επιβλήθηκε   με σκορ 70-69 του Ερμή Αγιάς Λάρισας .

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με περίσσιο άγχος,  με αποτέλεσμα η διακύμανση του σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο. Ο Ερμής τελικά  τελείωσε  το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή 2 πόντων (15-17).

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο και για τις δύο ομάδες , με το σκορ στο 15 να είναι 29-31 υπέρ του Ερμή.  Αυτά στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, καθώς στην συνέχεια και μέχρι το τέλος της περιόδου οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου βρήκαν ρυθμό στο σκοράρισμα και  ανέβασαν  την διαφορά στους 6 πόντους (34-40) .

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αντί ο Ερμής να μπει με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του προηγούμενου δεκαλέπτου, είδαν τον Φαίακα να μπαίνει πιο ψυχωμένα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και  έφτασαν την διαφορά μέχρι και το -2(40-42) στο 24λεπτό.
Από το σημείο  αυτό και μετά η Αγιά κάνοντας ένα 7-0 ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 9 πόντους (40-49 ) στο 26 λεπτό, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 48-54.

Στην τελευταία περίοδο με νέα αντεπίθεση οι νησιώτες πρώτα μείωσαν στο 59-61 στο 34 και έφτασαν στην ισοφάριση 64-64 στο 36.17''  , δείχνοντας αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους τον αγώνα.

Με ακόμα τρεις πόντους ο Φαίακας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 67-64, δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και 69-64 23 δεύτερα πριν το τέλος.

Ο Ερμής το μόνο που κατάφερε ήταν  να μειώσει στο τελικό 70-69 αφού  η ομάδα της Κέρκυρας  ολοκλήρωσε την έκπληξη   πανηγυρίζοντας  την σπουδαία  νίκη πρόκριση.

Φαίακας Κέρκυρας – Ερμής Αγιάς  70-69
Διαιτητές :Παφίλης-Τσιαπλής
Δεκάλεπτα : 15-17, 34-40, 48-54, 70-69.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης Π.) Ψαρράς, Γρίψιος 3, Μαπενίδης 10, Νελδέκος 3, Σιώπης 9 (2), Σπιτιέρης, Πεταλωτής 20 (1), Περούλης 15, Νίκας 2, Μαγκανάς, Χατζόπουλος 6, Ταουσάνης 2,
Ερμής Αγιάς (Πέρκος) : Τσιαμπαλής 3 (1), Μηλιώνης, Τσιλούλης 15 (3), Σπυρόπουλος 14, Τζόλος 17 (3), Τόζιος 3 (1), Βρέττας, Τριανταφύλλου 14 (4), Τσιούλκας, Τσούμας 3, Λώλας