Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018

«Αντίο» στο Κύπελλο με ήττα από τον Κόροιβο με 67-65 για τον Α.Σ.Καρδίτσας μέλι ΑΤΤΙΚΗ (φώτο)

Την ήττα-αποκλεισμό από την συνέχεια του Κυπέλλου γνώρισε ο Α.Σ.Καρδίτσας, ο οποίος πάλεψε μέχρι τέλους αλλά τελικά γνώρισε την ήττα από τον Κόροιβο με 67-65.

Μπορεί η ομάδα του Γιάννη Τζήμα να έφτασε στην «πηγή», αλλά νερό δεν ήπιε , καθώς κούραση και λάθος επιλογές  στα τελευταία  2 λεπτά, έφεραν μια ήττα, που σίγουρα αφήνει στεναχωρημένους τους ανθρώπους της ομάδας, έτσι όπως ήρθε…

Το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα σε Κόροιβο και Α.Σ.Καρδίτσας ήταν ισορροπημένο. Οι «μπλέ» έλεγχαν τον ρυθμό και το τέλος της 1ης περιόδου τους βρήκε προηγούμενους με 2 πόντους (14-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , μετά το 20-21 στο 13' και 24-23 στο 15 λεπτό, το σύνολο του Τζήμα έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ  βρίσκοντας εύκολους πόντους. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά είχαν επαφή με το σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 27-31

Η ίδια περίπου εικόνα υπήρξε και στο τρίτο δεκάλεπτο,  όμως αυτή τη φορά ο Κόροιβος προηγήθηκε με  2 πόντους (47-45) στο 26 λεπτό αφού έκανε ένα 7-2 ανατρέποντας  το  40-43 του 25λεπτου. Η Καρδίτσα όμως,  κατάφερε να διορθώσει τα «κακώς κείμενα» και τελικά να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 50-51.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κόροιβος μπήκε φουριόζος και πήρε το προβάδισμα στο 35 με 58-55. Ωστόσο, ο ΑΣΚ πάλεψε για να φέρει  τα πάνω-κάτω , αλλα  το μόνο που κατάφερε ηταν το 61-58 του 37′ να το κάνει 67-65  που ήταν και  τελικό αποτέλεσμα , με τον Κόροιβο να  πανηγυρίζει  την νίκη πρόκριση.

Κόροιβος-Α.Σ.Καρδίτσας 67-65
Δεκάλεπτα: 14-16, 27-31, 50-51, 67-65.
Διαιτητές : Θεονάς-Σκούτας-Γιακείμη
Κόροιβος (Σορώτος) : Γραβάνης, Λαμπρόπουλος 4, Καπώνης 5, Λεϊμάνις 17, Θεοδωράκος, Χείλαρης 21, Μαραγκάκης 2, Κελαιδής, Γκιουζέλης, Τσιάκος 18.
ΑΣ Καρδίτσας (Τζήμας): Νάκης 2, Ερμείδης 1, Γράβας 17, Παπαχρήστος 7, Μαυρόγιαννης 6, Παπάς, Κακλαμάνος 18,  Μοκφορντ, Παπαδόπουλος 9, Μαγκούνης 5, Σαριμπαλίδης.