Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018

Σεφτέ στις νίκες ο Ερμής Αγιάς Λάρισας, 64-66 τον Έσπερο Λαμίας.

Σε ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο «Χαλκιοπούλειο», ο Ερμής Αγιάς κέρδισε με 66-64 τον Έσπερο Λαμίας, καταφέρνοντας να δείξει χαρακτήρα στο φινάλε του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν χέρι – χέρι μέχρι το 11-10, πριν ο Έσπερος ολοκληρώσει την περίοδο προηγούμενος με σκορ 16-12.

Στη δεύτερη, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Οι Λαμιώτες είχαν μικρό προβάδισμα, πριν ο Ερμής περάσει μπροστά στο σκορ στο 24-22, φτάσει στο +7 (29-22) και πάει στο ημίχρονο με το 34-25.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου , παρέμειναν μπροστά στο σκορ, με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη όμως, να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν. Μάλιστα, πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 41-39. Με σωστές επιλογές ωστόσο, η Αγιά πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το 48-45.

Εκεί και πάλι ο Ερμής  έφτασε στο +7 (53-46, 57-50). Όμως ο Έσπερος δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει. Μείωσε και μάλιστα λίγο πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 64-61.

Ο Ερμής Αγιάς όμως με την εμπειρία του στα τελευταία λεπτά , κατάφερε με ένα 5-0 στο φινάλε να κερδίσει τον Έσπερο Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» με 66-64.

Δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους , από πλευράς Ερμή οι Κόμματος , Τσιαμπαλής και Σπυρόπουλος.

Έσπερος Λαμίας - Ερμής Αγιάς Λάρισας  64-66
Δεκάλεπτα: 16-12, 25-34, 45-48, 64-66
Έσπερο Λαμίας(Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος , Μπερτσιμάς, Πάππος , Παπανικολάου, Woods , Φύκας , Φούντας , Αργύρης , Τεπετίδης , Ολύμπιος , Παπαργυρόπουλος , Ρετσινάς .
Ερμής Αγιάς (Σ.Πέρκος) Μηλιώνης , Τόζιος , Τζόλος , Τσιλούλης , Νταλός, Τριανταφύλλου, Βρεττάς, Τσιούλκας , Λόλας, Τσούμας.

Πηγή :lamiaole