Τρίτη 7 Αυγούστου 2018

Νίκη της Εθνικής Νεανίδων επί του Ισραήλ με 29-38. Τι δήλωσαν Γερεουδάκης και Γασπαράτου

H Εθνική Νεανίδων επικράτησε του Ισραήλ με 29-38 για την 4η αγωνιστική του Β΄ ομίλου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία.

Τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Η Εθνική προηγήθηκε με 5-10 (3΄50΄΄), όμως οι Ισραηλινές κατάφερναν να «παγώνουν» τον ρυθμό του αγώνα και κατ’ επέκταση και το σκορ. Στη δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα κατάφερε να φτάσει στο +8 (11-19, 3΄53΄΄), όμως το Ισραήλ και πάλι έβρισκε τρόπους να αντιδράσει και να κρατήσει σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Η Εθνική έδειξε να «εγκλωβίζεται» στην τρίτη περίοδο. Σκοράροντας μόλις 3 πόντους αποτελεί απορροίας άξιο πως διατήρησε το προβάδισμα (21-23). Το τρίποντο της Χατζηβασιλείου με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου «ξεκλείδωσε» την ελληνική ομάδα, καθώς με ένα σερί 8-0 ξέφυγε με 21-30 (7΄01΄΄). Το Ισραήλ χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σκοράρει και το έκανε με το εύστοχο τρίποντο της Ροθ (24-30, 4΄55΄΄). Η Εθνική όμως είχε βρει επιθετικά τον απαιτούμενο ρυθμό που την οδήγησε στη νίκη με 29-38.

Ισραήλ - Ελλάδα ................29-38
Δεκάλεπτα: 9-12, 14-20, 21-23, 29-38
Διαιτητές: Γκάζντοζ (Πολωνία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο), Σταν (Ρουμανία)
Ισραήλ (Λαζάρε): Άισνερ 1, Γκαρζόν 10(2), Καρς 7, Ραζ 4, Ροθ 5(1), Ένγκελ, Γκιτσένκο, Λεβί, Μίχαλετζ, Σλες 2.
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου 6(1), Γιαννούσιου 4, Καρακασίδου, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 4, Εζέτζα 8, Γασπαράτου 3, Κατσαμούρη 2, Κούκη 3, Κριμίλη 8, Κριμιτζά, Πράπα.

Δηλώσεις
Στον σκληρό τρόπο παιχνιδιού του Ισραήλ αναφέρθηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιάννης Γερεουδάκης: «Ήταν ένα ντέρμπι με το Ισραήλ, όπως το περιμέναμε. Ελέγξαμε το ρυθμό και τα ριμπάουντ, καθώς και τα μακρινά σουτ του αντιπάλου. Ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο το Ισραήλ έπαιξε πολύ σκληρά. Θα μπορούσε το σκορ να είναι διαφορετικό ένα έβγαιναν κάποια δικά μας σουτ. Πλέον η προσοχή μας είναι στο παιχνίδι με τη Βουλγαρία το οποίο και πρέπει να κερδίσουμε».

Γασπαράτου: «Μας βοήθησαν τα επιθετικά ριμπάουντ»

Η Ασπασία Γασπαράτου αναφέρθηκε στα στοιχεία που βοήθησαν την ελληνική ομάδα να πάρει τη νίκη με το Ισραήλ: «Ήταν ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι. Στην αρχή μπήκαμε κάπως «μαγκωμένες». Τα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ μας βοήθησαν να ελέγξουμε το ρυθμό και να πάρουμε τη νίκη. Το παιχνίδι με τη Βουλγαρία είναι επικίνδυνο. Θα πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα την απόδοσή μας προκειμένου να πετύχουμε το στόχο μας».