Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018

Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Έσπερος Πατρών 71-47 (Πανελλήνιο Κορασίδων). Δηλώσεις Τζανέτου και Μιχαηλίδου

Τη δεύτερη νίκη του σημείωσε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου κατά τη 2ημέρα της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησε με 71-47 του Έσπερου Πάτρας.

Ο Έσπερος κατάφερε να προηγηθεί με 6-11 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου όμως η ομάδα του Κρόνου ανέκαμψε και έφερε το σκορ σε ισοπαλία 14-14.

Ο Κρόνος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να προηγηθεί με 23-16 (6΄44΄΄) και με 31-22 στο ημίχρονο.

Η προσπάθεια του Έσπερου στο τρίτο δεκάλεπτο να επιστρέψει δεν είχε το επιθυμητό για εκείνον αποτέλεσμα, με τον Κρόνο να ανεβάζει τη διαφορά στο +11, 54-43.  Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τον Κρόνο να κατακτά μια εύκολη νίκη με 71-47.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Έσπερος Πατρών .....71-47
Δεκάλεπτα: 14-14, 31-22, 54-43, 71-47
Διαιτητές: Δέλλας, Ιορδανίδης
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 2, Μποσγανά 26(1), Εγγέλη 2, Ρούτση, Σιγούρου 2, Καραγκούνη 5, Τσούχλη 5(1), Γρηγοροπούλου 13, Μούτσα 7(1), Καρκακέλα 2, Τζανέτου 7, Ρετσινά.
Εσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Σολδάτου, Νάτσκου 11(1), Πολίτη, Μπαλάση 4, Τζελέπη, Γιαννοπούλου 2, Μπούσια, Μιχαηλίδου Κ. 12(1), Μιχαηλίδου Ε. 18(2), Δημοπούλου.

Δηλώσεις
Αθηνά Τζανέτου (αθλήτρια Κρόνου): Κάθε παιχνίδι για εμάς τελειώνει στο σαράντα. Δεν υπάρχει εύκολος αγώνας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένες και δεν είχαμε τη διαφορά που θέλαμε. Στο τέταρτο δεκάλεπτο θεωρώ ότι το καθαρίσαμε. Για τη συνέχεια του τουρνουά έχουμε πολύ μεγάλες απαιτήσεις και θα παλέψουμε για κάθε αγώνα το ίδιο.

Καλλιόπη Μιχαηλίδου (αθλήτρια Έσπερου): Σήμερα έπρεπε να είμαστε περισσότερο συγκεντρωμένες και δεν είχαμε την απαιτούμενη μαχητικότητα για να κερδίσουμε. Θα προσπαθήσουμε για τα υπόλοιπα παιχνίδια. Πρέπει να παίξουμε με μαχητικότητα, να αποδώσουμε καλύτερα αμυντικά και να σκοράρουμε μέσα από ομαδική προσπάθεια.