Σάββατο 23 Ιουνίου 2018

Ήττα από τα Γιάννινα με 48-56 για την Νίκη Βόλου.

Δεν τα κατάφερε η Νίκη Βόλου με την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα,  καθώς γνώρισε την ήττα με 48-56 και  έχασε την απευθείας άνοδο στην Α2 Εθνική Γυναικών.

Παρά την ήττα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια και στους προπονητές τους, καθώς άγγιξαν την άνοδο κάνοντας την δική τους υπέρβαση και πλέον θα παλέψουν για την τιμητική δεύτερη θέση του τουρνουά (υπό προϋποθέσεις μπορεί να δώσει την άνοδο) στον αυριανό αγώνα με τον Απόλλων Πτολεμαϊδας στις 13:15 για το Ειδικό Πρωτάθλημα Ανόδου στην Α2 Γυναικών.

Ο αγώνα ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με την Νίκη να βρίσκεται πάντα κοντά στο σκορ, πληρώνοντας όμως το κακό τελευταίο δεκάλεπτο που για περίπου επτά λεπτά δεν σημείωσε πόντο με αποτέλεσμα ο ΠΑΣ Γιάννινα να πάρει διαφορά και τελικά την νίκη-άνοδο με 48-56.

Κοπάνου και Παπαγακή με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από την Νίκη ενώ από την ομάδα των Ιωαννίνων η  Ντάλα με 18 πόντους και 3 τρίποντα ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα και την ακολούθησε σε απόδοση η Ντόκου με 16 πόντους και 3 τρίποντα.

ΓΣ Νίκη Βόλου - ΠΑΣ Γιάννινα......48-56
Δεκάλεπτα:13-14, 25-30, 41-48, 48-56
Διαιτητές:Αγραφιώτης - Αναστασιάδης
Νίκη Βόλου( Γαλανάκης-Συλεόπουλος)Γεροκώστα, Κωστούλα 11(1), Παρασχάκη 5(1), Ντέγκα 2, Αλεξίου , Κωνσταντούλα, Κοπάνου 16, Παπαγακή 12, Κατσιοπούλου, Ζουμπούλη 2, Στρίγκου , Πασχαλίδη
ΠΑΣ Γιάννινα: (Σιαμέτης): Ντόκου 16(3), Χήτα, Σαρηγιαννίδου 9(1), Γιωτίτσα Ε. 4, Μεντεσίδου 5, Χρηστάκη , Ξανθοπούλου 2, Πανούτσου , Μπάτου, Γιωτίτσα Δ. , Ντάλα 18(3), Μπουκουβάλα 2.