Κυριακή 13 Μαΐου 2018

Άλμα ανόδου από την Καλαμπάκα , επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 81-74. (play-off ανόδου στην Γ'Εθνική) φώτο

Μεγάλη νίκη της Καλαμπάκας επί του Ολυμπιακού Βόλου με 81-74 στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής των play-off ανόδου στην Γ' Εθνική.

Με την  νίκη αυτή η ομάδα της Καλαμπάκας κρατά την τύχη  στα χέρια της καθώς θέλει απλά τη νίκη κόντρα στον Αμπελώνα την τελευταία αγωνιστική για να πάρει την προνομιούχο πρώτη θέση της βαθμολογίας και να πανηγυρίσει την άνοδο στη Γ' Εθνική κατηγορία.

Να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός Βόλου εξέφρασε πολλά παράπονα για την διαιτησία και διαμαρτυρήθηκε έντονα στην αποβολή του  Παπούλια με  αντιαθλητικό και τεχνική ποινή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, (37-37 ημιχ) με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ  μέχρι το 5 και 29  πριν την λήξη που το παιχνίδι ήταν στο 63-61. Κάπου εκεί με 2 τρίποντα του Σπανού και ένα του Τσιλούλη η Καλαμπάκα άνοιξε την διαφορά και με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την πολύτιμη νίκη .

Από πλευράς γηπεδούχων πολυτιμότερος παίχτης και πρώτος σκόρερ της συνάντησης ο Καλλιάρας με 27 πόντους και 1 τρίποντο με άξιο συμπαραστάτη τον Βλάχο με 18 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ από τον Ολυμπιακό Βόλου το βάρος στην επίθεση πήραν για άλλη μια φορά οι Μπόγδανος  με 21 πόντους και ο Παρασκευάς με 18.

Το Δ.Σ. της Καλαμπάκας μετά από αυτή την επιτυχία δεξιώθηκε τους παίκτες και το προπονητικό τιμ σε γνωστή ταβέρνα της πόλης και όλοι μαζί έδωσαν την υπόσχεση για νίκη και στο τελευταίο παιχνίδι μέσα στον Αμπελώνα.