Κυριακή 29 Απριλίου 2018

Πρώτη νίκη για τον Αμπελώνα με 72-68 επί του Ολυμπιακό Βόλου (play-off ανόδου στην Γ'Εθνική ) φώτο

Ο Αμπελώνας παίζοντας ψυχωμένα μιας και ήταν το τελευταιο του χαρτί για να ξαναμπεί στο κόλπο της ανόδου, επικράτησε του Ολυμπιακού Βόλου με 72-68 , οδηγώντας την ομάδα του Βόλου στην πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν.

Οι παίκτες του Γιαννόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 26-8, για να μειώσει ο Ολυμπιακός στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου σε 26-12.

Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε , βρήκε τον βηματισμό του και το παιχνίδι έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά στο +11 (59-48) για τον Αμπελώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες των Βλιώρα-Γκουγκουτούδη έκαναν την αντεπίθεσή τους έφτασαν να μειώσουν 1:10'' πριν τη λήξη στους δύο πόντους (70-68) , αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι με καλάθι του Καρπούζα και παίζοντας με σύνεση και με την παρότρυνση του κόσμου τους , που είχαν γεμίσει το κλειστό της πόλης , πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και τους δύο πολύτιμους βαθμούς που τους βάζουν και πάλι στο κόλπο της ανόδου.

Καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κοτσώνας με 20 πόντους και 3 τρίποντα και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κυριακόπουλος με 18 πόντους και 2 τρίποντα .

Από την πλευρά των ηττημένων που είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ,  Παπούλιας 17 (1) και  Ίλτσογλου 16 (3) ήταν αυτοί που σήκωσαν το βάρος στην επίθεση.