Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018

ΑΕΚ-Νίμπουρκ 88-98 για το Basketball Champions League

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 98-88 από τη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ στον πρώτο αγώνα για τους «16» του Basketball Champions League και το έργο της δυσκόλεψε εν όψει της ρεβάνς στην Τσεχία την επόμενη εβδομάδα.

Παρά το καλό ξεκίνημα (12-4), η «Ένωση» αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είδε τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 19 (27-46) λίγο πριν το ημίχρονο. Στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, πλησίασαν στους επτά (77-84) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο τελικά έφυγαν ηττημένοι

ΑΕΚ-Νίμπουρκ ..............88-98
Δεκάλεπτα: 14-21, 30-46, 57-69, 88-98.
Διαιτητές: Σρνταν Ντοζάι (Κροατία), Μάρεκ Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Τολγκά Σαχίν (Ιταλία)
ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 15 (5 ριμπ.), Γκριν 14 (9 ασίστ), Χάρις 25 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Πάντερ 18, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 3, Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης 3, Μαυροειδής 1, Καββαδάς, Χάντερ 9 (4 ριμπ.).
Νίμπουρκ (Αμιέλ): Ρέι 30 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Μπέντα 7 (9 ριμπ.), Πούμπρλα 6, Λόρενς 14 (8 ασίστ), Πέτερκα, Μπόχατσικ 11, Ντέιβις 20 (7 ριμπ.), Κριζ 3, Χρούμπαν 7.

πηγή:basket.gr