Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018

Πέρασε στον τελικό ο Ολυμπιακός Βόλου με νίκη επί του Γ.Σ.Αμπελώνα με 75-77 (φώτο+vid)

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, με πολύ πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες, που κράτησε το ενδιαφέρον του κοινού αμείωτο ως και το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε του Γ.Σ.Αμπελώνα  και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό κερδίζοντας στις λεπτομέρειες  με 75-77.
 Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με 40-39 υπέρ του Αμπελώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 10 πόντων την οποία κράτησε ως και 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Από το σημείο εκείνο και μετά με αντεπίθεση διαρκείας ο Αμπελώνας  έκανε τη μεγάλη ανατροπή καθώς όχι μόνο κάλυψε την διαφορά αλλά πέρασε και μπροστά στα 57''με 75-73 .

Αυτό όμως δεν έφτανε καθώς ο έμπειρος Μπόγδανος με τρίποντο έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό Βόλου σε θέση ισχύος κάνοντας το 75-76. Μετά από αυτό ο Γ.Σ.Αμπελώνα είχε και πάλι την ευκαιρία να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό αλλά τα τρίποντα που επιχείρησαν Κοτσώνας, και Γιαννόπουλος δεν βρήκαν τον στόχο , με τον Παρασκευά να διαμορφώνει το τελικό 75-77 με 1/2 ελεύθερες βολές.