Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2018

Ρόσα Ράντομ-ΑΕΚ 63-69 για το Basketball Champions League

Η ΑΕΚ επικράτησε 69-63 της Ρόσα Ράντομ στην Πολωνία για την ενδέκατη αγωνιστική του Basketball Champions League διατηρώντας α ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση.

Η «Ένωση» έκανε κακή εκκίνηση στο ματς με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 11-4. Στη συνέχεια και με την είσοδο του Ελόνου οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και προς το τέλος της δεύτερης περιόδου πήραν το προβάδισμα (32-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κυριάρχησε και με ένα 14-0 έφτασε στο +15 (36-51) μέσα σε ένα πεντάλεπτο, ωστόσο οι Πολωνοί αντέδρασαν και πλησίασαν στο καλάθι (62-64) σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Ντούσαν Σάκοτα, ωστόσο, πρόσφερε πολύτιμους πόντους και οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν τη νίκη με 69-63.