Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2018

Κατοστάρα και εκπληκτική εμφάνιση του Γυμναστικού Λάρισας επί του ΠΑΟΚ με 101-89

Ο Γυμναστικός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 101-89 και επέστρεψε έτσι στις νίκες παίρνοντας σημαντική βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Χρυσικόπουλο να σκοράρει στην επίθεση, πήραν προβάδισμαμε 4-10 στο 3ο λεπτό. Η αντίδραση ήταν άμεση από τον Γυμναστικό που με σερί 8-0 μέχρι το 5', πέρασε μπροστά με 12-10. Στο υπόλοιπο της 1ης περιόδου το σκορ των δυο ομάδων ήταν κοντα με τους Μουράτο, Μαραγκό, Μπάντερ να απαντάνε στο καλάθι του Λάκι Τζόουνς, κάνοντας το 27-26.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με 29-33, αλλά με πρωταγωνιστή τον Μαραγκό και σερί 7-0, η ομάδα μας έκανε το 36-33. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 36-38 αμέσως, ενώ στη συνέχεια τα εύστοχα τρίποντα και των δυο ομάδων οδήγησαν το σκορ στο 49-49 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Παπαντωνίου,Τζόουνς να οδηγούν τις ομάδες τους.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 81-83, αλλά με γρήγορο σερί 6-2 ο Γυμναστικός πήρε προβάδισμα 87-85.
Η ομάδα μας κλείδωσε τη νίκη τρέχοντας σερί 12-0 μέχρι το 39'.
Τελικό σκορ 101-89.