Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017

Eurocup: Ρίγα – Ολυμπιακός 74-70 για το Eurocup Γυναικών

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στη Λετονία, καθώς ηττήθηκε από τη Ρίγα με 74-70, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον όμιλό του και θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup μέσω των μπαράζ.

Ο Ολυμπιακός έκανε καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Βρέθηκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο (22-15) με τις Λετονές να αντιδρούν και να μειώνουν σε 37-35 στο ημίχρονο.  Ο Ολυμπιακός όμως είχε ένα κακό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας μόλις επτά πόντους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η γηπεδούχος ομάδα, παίρνοντας διαφορά (55-44, 30').

Η ελληνική ομάδα δεν παρέδωσε τα όπλα, μείωσε σε 71-68, ένα λεπτό πριν το τέλος με τη Μακόλι. Στη συνέχεια η Άντερσον έχασε την ευκαιρία να μειώσει και άλλο (είχε δύο άστοχες βολές), η Ρίγα κράτησε τη διαφορά, πήρε τη νίκη με 74-70 και μαζί την πρώτη θέση του ομίλου.