Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017

Άρης – Νίμπουρκ 65-71 για το Basketball Champions League

Μετά από ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από μεγάλα σερί, ο Άρης υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τη Νίμπουργκ στο «Nick Galis Hall» για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League με 65-71.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω με 25 πόντους στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε αλλά δεν κράτησε τη νίκη. Ο Βασιλόπουλος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ο Τσαϊρέλης με 23 πόντους, επτά ριμπάουντ και ο Αθηναίου με 10 πόντους, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ προσπάθησαν για τον Άρη.

Ο Άρης μπήκε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι επιτρέποντας στη Νίμπουρκ να βρει ρυθμό και να πάρει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Οι Τσέχοι, μετά το 9-9 του 5ου λεπτού, χάρη σε ένα σερί 8-2 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-11.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Άρη που στα πρώτα 6:11 είχε έναν μόνο πόντο. Το πρώτο του καλάθι εντός πεδιάς ήρθε από τον Αθηναίου, 3:09 πριν το φινάλε του ημιχρόνου και σε αυτό το διάστημα οι Τσέχοι εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους (12-37). Οι «κίτρινοι» ξεκόλλησαν στην επίθεση στο τελευταίο τρίλεπτο όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να περιορίσουν τη διαφορά στους 19 (23-42). Τα πολύ χαμηλά ποσοστά (5/18 δίποντα, 2/10 τρίποντα) και τα πολλά λάθη (9) εξηγούν σε σημαντικό βαθμό την εικόνα του Άρη στο πρώτο μέρος.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν μια εντελώς διαφορετική περίπτωση. Ο Άρης μέσα από την άμυνα του, περιόρισε το επιθετικό παιχνίδι των Τσέχων και κυρίως κέρδισε αυτοπεποίθηση. Κυριάρχησε ολοκληρωτικά μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά. Στο 23΄ σε μονοψήφια επίπεδα (33-42) και στο φινάλε του δεκαλέπτου στους έξι (45-51). Όλα πια ήταν ανοιχτά για την τελευταία περίοδο.

Το μομέντουμ ήταν με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη που έχοντας κεκτημένη ταχύτητα από το τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 61-60, 3:47 πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι όμως με ένα σερί 8-0 όχι μόνο έκοψαν τη φόρα του Άρη αλλά ουσιαστικά τελείωσαν και το παιχνίδι (61-68, στο 1:38). Το τελικό 65-71 άφησε τον Άρη με την πικρή γεύση μιας μεγάλης ανατροπής που δεν είχε αντίκρισμα.