Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2017

Γκορζόφ – Ολυμπιακός 56-85 για το Eurocup Γυναικών

Μια σημαντική νίκη, η οποία συνοδεύτηκε και με εξαιρετική εμφάνιση σημείωσε ο Ολυμπιακός στην Πολωνία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του Eurocup.

Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν με 85-56 της Γκορζόφ και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Μάκολι (24 πόντους), ενώ εξαιρετικές ήταν Καλτσίδου και Σπυριδοπούλου.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Γκορζόφ προηγήθηκε με 13-8 αλλά άμεσα ήρθε η απάντηση από τον Ολυμπιακό που με συνεχόμενους πόντους έκανε το 16-15 υπέρ του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και το 25-21 υπέρ της Γκορζόφ με ένα σερί 16-0 το μετέτρεψε σε  37-25. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 37-31 με το ημίχρονο να τελειώνει με 40-34 για την ελληνική ομάδα.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έχτισε και πάλι διαφορά (47-35 στο 22ο λεπτό) και άνοιξε την ψαλίδα ακόμη περισσότερο κάνοντας το 57-39 στο 27.30 έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Μάλιστα το σκορ έγινε 64-44 λίγο μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός με τη διαφορά να ξεπερνά τους 30 πόντους (83-50 στο 39ο λεπτό) και τελικά να παίρνει τη νίκη με 85-56.