Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017

«Αντίο» στο Κύπελλο με ήττα από τον Ολυμπιακό με 67-97 για τον Γυμναστικό (φώτο)

Μετά από μια καλή πορεία στον θεσμό του Κυπέλλου και μετά από τρεις σερί νίκες, σήμερα ο Γυμναστικός Λάρισας – Φάρος γνώρισε την ήττα – αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό με 67-97.
Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, έδωσαν την «μάχη» τους και για ένα ημίχρονο τουλάχιστον και στάθηκαν όρθιοι απέναντι στον πολύ δυνατό αντίπαλό τους.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού ο Γυμναστικός βράβευσε τους Λαρισαίους του Ολυμπιακού. Ο Βασίλης Σπανούλης βραβεύτηκε με πλακέτα από τα χέρια του Γιάννη Βαβάτσικου παίκτη του Γυμναστικού, ο Ανδρέας Γκατζούλης από τον ομόλογό του γυμναστή του Γυμναστικού Χρήστο Χαλίτσιο, τον βοηθό προπονητή του Ολυμπιακού Βαγγέλη Κουτσουκέρα, βράβευσε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, βοηθός του Σκουρτόπουλου και τέλος πλακέτα υπήρχε και για τον Λαρισαίο διευθυντή marketing του Ολυμπιακού Νίκο Λεπενιώτη και την πλακέτα παρέδωσε σε εκπρόσωπο του Ολυμπιακού ο γενικός διευθυντής του Γυμναστικού, Παρασκευάς Μουρατίδης, καθώς ο ίδιος απουσίαζε.

Σε ένα γήπεδο με πάνω από 2000 κόσμο Γυμναστικός παρά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα κατάφερε γρήγορα να κοιτάξει τον αντίπαλό του στα …μάτια και όχι απλά να ισορροπήσει το ματς αλλά και να προηγηθεί με 19-18 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και με 23-20 λίγο αργότερα. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφερνα να πάρουν προβάδισμα στο 10’ με 25-28. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός διατηρούσε το «κεφάλι» στο σκορ, αλλά οι Λαρισαίοι ακολουθούσαν κατά πόδας. Μάλιστα παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ξεφύγει κάποια στιγμή με 14 πόντους, ο Γυμναστικός το «γύρισε» και μείωσε σε 41-46 1:16 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός τελικά κατόρθωσε να προηγηθεί στο τέλος του β’ δεκαλέπτου με 41-50.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά άνω των δέκα πόντων, με τον Γυμναστικό ωστόσο να παλεύει αξιόμαχα για να διατηρηθεί κοντά στο σκορ. Στα μισά της περιόδου οι Λαρισαίοι ήταν πίσω με 47-57. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και ξέφυγε στο 30’ με 54-69. Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός δεν άντεξε την πίεση και την κούραση με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να συνεχίζει να αυξάνει την υπέρ του διαφορά για να ολοκληρωθεί το ματς με σκορ το 67-97.