Τετάρτη 1 Μαρτίου 2017

Άρης-Βιλερμπάν 67-67 για το Basketball Champions League

Από το... μηδέν θα ξεκινήσουν Άρης και Βιλερμπάν στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στη Λιόν (7/3, 21.30), με τον αγώνα να τελειώνει 67-67 στο «Αλεξάνδρειο».

H ισορροπία περιφέρειας και ψηλών στην επίθεση, με την μπάλα να περνά πολλές φορές στη ρακέτα στους Καββαδά και Τζάκσον και καλή άμυνα στην περιφέρεια, ο Άρης μπήκε καλά (10-4, 3’30’’) και αντέδρασε σωστά ακόμη και όταν οι Γάλλοι έφτασαν στο +6 (15-21, 9’52’’ και 21-27 στο 14’). Επέστρεψε δυνατά στο παιχνίδι για να κλείσει το ημίχρονο 37-36 και μπήκε ακόμη πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο, «σκαρφαλώνοντας» ως το +10 (53-43, 26’34’’) με μεγάλη βοήθεια και από τους Μούρτο και Ζάρα. Η Βιλερμπάν προσπάθησε να «μαζέψει» τη διαφορά, μειώνοντας στους τρεις (54-51, 30’18’’).

Ο Άρης φάνηκε να βρίσκει το ρυθμό και τις λύσεις που ήθελε για μία ακόμη φορά οδηγώντας ως το 60-55 (32’45’’) με τους Τζένκινς και Καββαδά, αλλά η απάντηση ήταν ένα 7-0 και το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (60-62, 34’). Οι οποίοι έφτασαν και στο +4 (62-66, 36’40’’).

Ο άνθρωπος που άλλαξε και πάλι την εικόνα της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, που με πέντε προσωπικούς του πόντους έφερε και πάλι τον Άρη στη θέση του οδηγού (67-66, 39’). Ο Χοντζ πήρε φάουλ από τον Ζάρα, στα 45’’, αυτός ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και έγραψε το 67-67 που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.