Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2017

ΑΕΚ-Μονακό 69-68 για το Basketball Champions League

Η ΑΕΚ επικράτησε 69-68 της Μονακό στο ΟΑΚΑ και θα κληθεί να υπερασπιστεί αυτό το μικρό προβάδισμα την επόμενη Τετάρτη στο Πριγκιπάτο για να προκριθεί στα προημιτελικά του Basketball Champions League
Περνώντας την μπάλα στο καλάθι και προκαλώντας μεγάλη φθορά με φάουλ στους φιλοξενούμενους, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο από την αρχή. Όταν, δε, Σάκοτα και Ντίξον, βρήκαν σουτ από την περιφέρεια, η διαφορά έφτασε στο 27-16. Η Μονακό βελτιώνοντας την άμυνά της και υποχρεώνοντας την «Ένωση» σε πολλά λάθη (12 στο ημίχρονο, 20 συνολικά) κατάφερε μεθοδικά και με αρκετούς αιφνιδιασμούς να ισοφαρίσει (30-30) και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα μετά από βολές του Σι (34-35). Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να κυριαρχούν και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά και στους επτά (46-53). Ο Ούκιτς με προσωπικούς πόντους βοήθησε την ΑΕΚ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (58-58) και να προηγηθεί λίγο μετά με κάρφωμα του Ελόνου (65-63). Οι βολές του Ντίξον έφεραν την ομάδα του στο 69-65, αλλά το τρίποντο του Σούλερ διαμόρφωσε το τελικό 69-68.