Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2017

Μπάνβιτ-Άρης 95-94 για το Basketball Champions League

Στο τέλος ενός συναρπαστικού αγώνα ο Άρης γνώρισε την ήττα στην εκπνοή της παράτασης από την Μπάνβιτ με το τελικό 95-94 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Το πρώτο προβάδισμα πήγε στα χέρια του Άρη (5-6, 3’25’’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μπάνβιτ με ένα 7-0 έφτασε στο 13-6 (6’), η διαφορά έμεινε στους επτά πόντους λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-14, 9’27’’) και ανέβηκε στο +11 με την επιστροφή στο παρκέ και πρωταγωνιστή τον Κορκμάζ (31-20, 13’). Ντραγκίσεβιτς και Κάμινγκς έδωσαν τις απαντήσεις που χρειαζόταν επιθετικά ο Άρης (33-30, 16’), αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι (45-34, 19’), πριν το πρώτο μισό κλείσει 45-38.

Στο ημίχρονο οι βασικοί αριθμοί έδειχναν Άρη (ευστοχία, ριμπάουντ), αλλά τα 9 κλεψίματα της Μπάνβιτ και τα 13 λάθη του Άρη δημιούργησαν τη διαφορά. Επιπλέον, η Μπάνβιτ μετρούσε μόλις 3 φάουλ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, απέναντι στα 10 της ελληνικής ομάδας.

Ο Άρης φαινόταν να είναι ικανός να ανατρέψει τη σε βάρος του κατάσταση, πλησίασε στους δύο πόντους (45-43, 22’) και επέστρεψε και από το 52-45 (24’40’’) για να φέρει τον αγώνα στα ίσια (52-52, 26’50’’) με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κάμινγκς. Ο Κορκμάζ έδωσε και πάλι τη λύση με το σουτ του, για να οδηγήσει για μία ακόμη φορά στο +7 (66-59, 32’20’’). Ο αγώνας είχε δρόμο και οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πάλευαν σε κάθε φάση. Με τον Καββαδά να πρωταγωνιστεί σε φάσεις στην άμυνα και παρά το γεγονός πως οι βολές ήταν 24-3 λίγο μετά το 33’, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες και πάλι (70-70, 36’). Ο Άρης πήρε το προβάδισμα 2’27’’ πριν το τέλος με τους Σίμτσακ και Κάμινγκς να διαμορφώνουν το 73-75 και τον Τζένκινς να στέλνει τη διαφορά στους τέσσερις (73-77, 38’34’’), έχοντας μειώσει κατακόρυφα τα λάθη του στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ο Κάμινγκς οδήγησε στο +5 (73-78, 39’07’’), Κούλιγκ και Θίοντορ μείωσαν στον πόντο (77-78, 14’’). Ο Τζένκινς ήταν ψύχραιμος από τις βολές (77-80 με 7’’ για τη λήξη), ο Θίοντορ κέρδισε φάουλ στα 6’’, ευστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, η Μπάνβιτ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και μετά από μια «σύσκεψη» των διαιτητών, η μπάλα δόθηκε στους γηπεδούχους που ισοφάρισαν και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση με τον Όρελικ να διαμορφώνει το 80-80, αφού αστόχησε και στη βολή του κέρδισε.

Η Μπάνβιτ προηγήθηκε με 9 πόντους (91-82) με τρίποντο του Όρελικ, αλλά ο Άρης με τρία κλεψίματα από Τζένκινς, Γιάνκοβιτς και Μούρτο και ένα τρίποντο από τον Ντραγκίτσεβιτς του έδωσε το προβάδισμα (93-94) με 26’’ για τη λήξη. Ο Μούρτος έκοψε τον Θίοντορ ψηλά στα 2’’, οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στους γηπεδούχους, οι οποίοι από την επαναφορά έγραψαν το 95-94 στη λήξη με τον Όρελικ και πήραν τη νίκη. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Άρης είχε 11/13 βολές, ενώ η Μπάνβιτ 29/44.