Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2017

ΑΕΚ-Ζιέλονα Γκόρα 71-64 για το Basketball Champions League

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα με 71-64 τη Ζιέλονα Γκόρα στο ΟΑΚΑ και κατετάγη δεύτερη στον πέμπτο όμιλο του Basketball Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν τους «κιτρινόμαυρους» μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο (3-7). Γρήγορα, ωστόσο, η «Ένωση» πήρε τα ηνία του αγώνα με Γουίλιαμς και Ελονού να σκοράρουν. Ένα σερί 13-0 μεταξύ πρώτης και δεύτερης περιόδου έφερε τους γηπεδούχους στο 29-17 και τα τρίποντα του Ντίξον έκλεισαν το ημίχρονο με 35-24. Τσαλμπούρης και Σκουλίδας πρόσφεραν λύσεις από τον πάγκο για την ΑΕΚ που συνέχιζε να αυξάνει τη διαφορά, που έφτασε στους 17 στο τρίτο δεκάλεπτο (55-38) και το +19 (68-49) στο τελευταία πεντάλεπτο. Η φυσιολογική χαλάρωση της ΑΕΚ επέτρεψε στους Πολωνούς να πλησιάσουν στους επτά (68-61) στα 51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως το τρίποντο του Σκουλίδα στην αμέσως επόμενη επίθεση απομάκρυνε κάθε κίνδυνο και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.