Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017

Άρης-Φράπορτ Σκαϊλάινερς 58-64 για το Basketball Champions League

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, αλλά η Φράπορτ Σκαϊλάινερς απάντησε στο δεύτερο για να πάρει τη νίκη στη Θεσσαλονίκη με το τελικό 58-64, στο πλαίσιο της 13ηςαγωνιστικής του Basketball Champions League.

Ο Άρης ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού στα πρώτα 16’ της αναμέτρησης. Ξεκίνησε καλύτερα φτάνοντας ως το 14-5 (5’50’’) με τους Γιάνκοβιτς και Κάμινγκς. Όταν οι Γερμανοί πλησίασαν (14-10, 8’), ο Ζάρας ήταν εκεί για να κάνει τη διαφορά, οδηγώντας στο +9 (19-10, 8’50’’) με πέντε δικούς του πόντους. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε διψήφια διαφορά (30-20 στο 15’27’’ και 32-22 στο 16’35’’), αλλά τα τελευταία λεπτά δεν ήταν αυτά που θα ήθελαν, επιτρέποντας στη Φράπορτ Σκαϊλάινερς να πλησιάσει στους δύο πόντους, λίγο πριν πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου (36-34).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν ως το +9 (39-48, 24’) με τον Ίνκλις να πρωταγωνιστεί. Οι ασίστ του Ξανθόπουλου προς Καββαδά και Γιάνκοβιτς έδωσαν λύσεις (45-48, 26’28’’) με το δεκάλεπτο να κλείνει 47-51. Οι Γερμανοί είχαν τον πρώτο λόγο και στην τελευταία περίοδο. Έφτασαν στο 49-57 (35’20’’), ο Άρης μείωσε (54-57 στο 37’34’’ και 58-62 στο 39’27’’), αλλά η Φράπορτ Σκαϊλάινερς πήρε τη νίκη με τον Χαφ να διαμορφώνει το τελικό 58-64 από τη γραμμή.