Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016

Δεν τα κατάφερε τελικά η Εθνική Εφήβων

Η Ελλάδα πήρε τη νίκη, αλλά δεν ήταν αρκετή για να βρεθεί και στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων στη Σαμψούντα.

Το τελικό 71-73 μπορεί να έδωσε την ήττα στη Φινλανδία, αλλά οι ηττημένοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν, αφού η ελληνική ομάδα ήθελε το +9 για να περάσει στην επόμενη φάση, μετά τη νίκη με 80-70 της Γερμανίας επί της Τουρκίας.
Ένα λίγο... μουδιασμένο ξεκίνημα δεν ήταν αρκετό να κρατήσει την ελληνική ομάδα πίσω στο σκορ. Το 4-4 (2’30’’) που είχαν διαμορφώσει Λούντζης και Χρηστίδης, έγινε 6-10 (4’32’’) με σουτ τριών πόντων του Αγραβάνη και του Μωραϊτη. Αυτοί ήταν που φρόντισαν το 8-10 (5’40’’) να το «μεταμορφώσουν σε 8-17 (8’50’’) με την ελληνική ομάδα να μην σταματά εκεί. Στη δεύτερη περίοδο ήταν η κυρίαρχος στο παρκέ. Το επιμέρους 25-14 για την Ελλάδα λέει πολλά από μόνο του. Οι Έλληνες παίκτες ήταν επιθετικοί στην άμυνά τους, βρήκαν λύσεις στην άλλη πλευρά του παρκέ, αποφεύγοντας μετά τα πρώτα λεπτά τα λάθη, ενώ στον αντίποδα εκμεταλλεύτηκαν κάθε λάθος των αντιπάλων τους. Αυτό βοήθησε το 13-17 (10’14’’) να γίνει 13-26 (12’26’’) με την Ελλάδα να φτάνει σε νταμπλ σκορ (18-36, 17’10’’) και λίγο αργότερα στο +20 με τη βοήθεια και τον Καλαϊτζάκη – Τάταρη στην επίθεση (21-41, 18’23’’).

Οι Φινλανδοί έκαναν τη δική τους προσπάθεια να πλησιάσουν. Μείωσαν στο ημίχρονο (25-42), πλησίασαν στους 14 (32-46, 24’), αλλά η Ελλάδα με τον Μιχάλη Λούντζη να έχει πάρει προσπάθειες στην επίθεση έφτασε και πάλι στο +20 (34-54, 26’30’’). Ο ίδιος διαμόρφωσε και το 40-59 (28’17’’). Η έλλειψη συγκέντρωσης και κάποιες βιαστικές επιλογές βοήθησαν τους τυπικά γηπεδούχους να πλησιάσουν και πάλι, φτάνοντας τη διαφορά στο +12 (48-60, 30’13’’) και μειώνοντας ακόμη περισσότερο στους 10 (54-64, 33’10’’). Μωραϊτης και Αγραβάνης έδωσαν μια ανάσα (55-69, 35’). Δεν ήταν αρκετή όμως με τη Φινλανδία να κάνει το δικό της παιχνίδι και να μειώνει στους έξι πόντους (63-69, 38’17’’) για να ηττηθεί στο τέλος με 71-73.